Kordsa, Yurt Dışı Yatırımlarına Devam Ediyor

522

22 Nisan 2022 EconomIcon

 Sabancı Holding iştiraki Kordsa, kompozit teknolojileri alanında Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi yatırımının ardından, 2018 – 2019 döneminde, ABD pazarında satın alımlar gerçekleştirmişti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada Kordsa’nın Türkiye ve ABD’deki yatırımlarının ardından Avrupa’da süper lüks otomotiv sektörü ve motor sporlarına karbon fiber dokuma ve prepreg sağlayan İtalyan Microtex Composites şirketinin çoğunluk hisselerini satın alma sürecinde olduğu açıklandı.

Söz konusu satın alım işlemlerinin 2022 yılının ikinci çeyreğinde sonuçlanması bekleniyor. Mevcut süreçte Avrupa doğrudan yabancı yatırımlar onayının alınması için gerekli kapanış koşullarının gerçekleşmesi bekleniyor.

Kordsa, ürün ve hizmet çeşitliliğini genişletecek

Kordsa tarafından yapılan açıklamaya göre şirket, kompozit teknolojileri alanındaki yatırımla hem sektör ve ürün bazlı çeşitlilik imkânı sağlamak hem de havacılık alanındaki mevcut sağlam müşterini portföyünü çeşitlendirmek istiyor. Bunun yanında Kordsa, otomotiv ve motor sporları alanında hizmet yelpazesini de genişletmeyi hedefliyor.

Sabancı Holding Sanayi Grubu ve Kordsa Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar satın alımla ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Sabancı Holding olarak Sürdürülebilir bir yaşam için öncü girişimlerle Türkiye ile dünyayı birleştiriyoruz. Bu satın alma ile topluluk vaadimize yönelik önemli bir adım daha atmış oluyoruz. Yaşamı güçlendirme hedefi ile yola çıkan kompozit iş birimimiz, bu yatırım ile Avrupa’da global ayak izimizi güçlendirecek. Bu kapsamda sürdürülebilirlik odaklı yeni teknolojilerle ülkemizde ve dünyada büyüme fırsatlarını değerlendirmeye devam edeceğiz.”

Kordsa CEO’su İbrahim Özgür Yıldırım ise süper lüks otomotiv ve motor sporları segmentlerinde ürün portföylerini genişletecek olan bu yatırımın, aynı zamanda  havacılık dışındaki farklı sektörlerde de Kordsa’nın geliştireceği ürünlere yepyeni fırsatlar yaratacağına inandığını söyledi.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com