SASA ve HEKTS İçin Genel Yorum

8.676

25 Ekim 2022 EconomIcon

Büyüme hisseleri yatırımcının ilgi odağında. Peki en fazla ilgi görenler hangileri?

Borsada iki büyüme şirketinde getiriler son bir yılda yüzde 500’ü aşmış durumda. Peki, bu hisseler neden yükseliyor? Sürekli yükseliş devam eder mi? Güçlü yatırımlarının olması nedeni ile şirketlere yoğun ilgi var.

Düşük komisyonlu işlem yapmak için tıklayınız

Ancak her iki hissede de tedbir uygulamaları devreye girdi.

Sasa’da son açığa satış 14 Ekim’de gerçekleşti.

Hisselerdeki yoğun işlemler ve volatilitenin artması üzerine Borsa İstanbul her iki hisse hakkında da tedbir kararı verdi. Sasa’da 16 Kasım seans sonuna kadar, Hektaş ise 09 Kasım tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Şirketlerle ilgili son duruma bakalım:

Sasa Polyester’in piyasa değeri 224 milyar lira

Sasa Polyester yatırımcısına son bir yılda yüzde 590,02 son bir ayda ise yüzde 57,51 getiri sağladı. 24 Ekim 2022 Tarihinde en yüksek seviyesi olan 98,10 seviyesini gören hisse 97,5 seviyesinden alıcı buluyor. Şirket son 5 yılın 5 yılını kârla tamamladı.

Hareket marjına baktığımızda son bir hafta içerisinde en düşük 83,1 en yüksek 98,1 seviyesini gördü. Şirketinin piyasa değeri 224 milyar TL. Son dört çeyrek karı ise 5.635.315.000 TL. Hissenin piyasa değeri, yıllık karının 39 katı. Halka açıklık oranına baktığımızda 18 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Değerleme oranlarına bakıldığında şirketin hissesi defter değerinin 23,09 katı fiyattan işlem görüyor.

Hektaş’ın piyasa değeri 73 milyar lira

Hektaş yatırımcısına son bir yılda yüzde 886,92 son bir ayda ise yüzde 62,47 getiri sağladı. 20 Ekim 2022 Tarihinde en yüksek seviyesi olan 31,10 seviyesini gören hisse 28,6 seviyesinden alıcı buluyor. Hareket marjına baktığımızda son bir hafta içerisinde en düşük 28 en yüksek 31,1 seviyesini gördü.

Şirketinin piyasa değeri 73 milyar TL.

Son dört çeyrek karı ise 650.248.646 TL. Hissenin piyasa değeri, yıllık karının 112 katı. Halka açıklık oranına baktığımızda 41 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Hareket marjına baktığımızda son bir hafta içerisinde en düşük 28 en yüksek 31,1 seviyesini gördü.

Her iki şirket de defter değerinin çok üzerinde işlem görüyor.

Hektaş’ın defter değeri 40, Sasa’ın defter değeri ise 23,6

Yatırımcılar bu şirketlerin önümüzdeki dönemde yatırımlarının meyvesini almasını ve temettü dağıtmalarını bekliyor.

Her iki şirkette de farklı amaçlarla ortak satışları gözlenebilmekte. Burada unutulmaması gereken hisse senetleri sürekli yükselmez. Bu nedenle bazen ortaklar satış yaparak hisselerin fiyatlarını frenleyebilir de. Bu iki şirket için farklı nedenlerle ortak satışları yaşanabiliyor.

Diğer bir görüşte ortakların şirketin değerinin aşırı şişmesinden dolayı satış yaptığı yönünde. Yatırımcılar her iki seçeneği de göz önünde bulundurarak şirkete ilişkin yatırımlarını değerlendirmekte.

Şirketler büyümelerini sürdürdüğü ölçüde yatırımcıların gündeminde kalmaya devam ediyor.

Yazar: İntıra Bey

Kaynak: Borsagündem.com

Sayfada yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymayabilir.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın