BIST Şirketlerinden Güncel Haberler

522

16 Mayıs 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin yaptıkları bildirimlere göre hazırladığımız güncel şirket haberleri özetimize içeriğimizin devamında göz atabilirsiniz.

Türk Traktör (TTRAK), yeni yatırımı için Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destek alacak

Türk Traktör’ün Ankara fabrikasında yapılacak olan yeni nesil Faz 4 ve Faz 5 dizel motor üretimi ile ilgili önümüzdeki 3 yıllık dönemde yapılması öngörülen toplam 311.534.706 TL tutarındaki yatırımı için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından öngörülen Ar-Ge yatırımlarının yapılması koşuluyla Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı kapsamında destek sağlanmasına karar verildi.

Yatırım için sağlanacak destek paketinde KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi işçi hissesi desteği, gelir vergisi stopajı desteği, KDV iadesi ve faiz ve kar payı desteği bulunuyor.

Esenboğa Elektrik, Kadifeteks ile ‘Çatı Öztüketim Güneş Enerji Santrali’ kurulumu sözleşmesi imzaladı

Esenboğa Elektrik, güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Kadifeteks Mensucat San. A.Ş. arasında “Kadifeteks Çatı Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzalandığını duyurdu. Kadifeteks GES projesinin sözleşme bedeli KDV hariç 3.213.000,00 dolar (49.327.904 TL+KDV) olarak belirtildi.

Balsu Gıda, halka arz için SPK başvurusunu yaptı

Fındık sanayi ve ihracat kuruluşu Balsu Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi (Balsu Gıda), şirket paylarının halka arzı kapsamında izahname onayı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuru yaptı. Halka arzda lider aracı kurum olarak Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Ak Yatırım) yetkilendirildi. Balsu Gıda, SPK’ya sermayesinin %20’sinin halka arzı için 13 Mayıs 2022 tarihinde başvurdu.

Pegasus’un (PGSUS) misafir sayısı Nisan ayında, geçen yılın aynı ayına göre %74 arttı

Pegasus’un misafir sayısı Nisan ayında 2019 yılının aynı ayına göre %27 gerileyerek, 2021 yılının Nisan ayına göre ise %74 artışla, 1,77 milyon oldu. Yılın ilk dört ayındaki misafir sayısı da, geçen yılın aynı dönemine göre %50 artarak 6,62 milyon olarak açıklandı.

Sarkuysan (SARKY) bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirecek

Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayi ve Ticaret A.Ş., çıkarılmış sermayesini 100 milyon TL artırarak 300 milyon TL’den 400 milyon TL’ye çıkarılması için SPK’ya başvuru yapıldığını açıkladı. Şirket, bedelsiz sermaye artırımının tamamını  2021 yılı dönem kârından (geçmiş dönem kârı hesabından) karşılanacağını duyurdu.

VBTS kapsamına alınan hisseler

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KZBGY, PKENT, SANFM ve YUNSA payları 16.05.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 15.06.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecek.

LIDFA ve DENGE payları ise 16.05.2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 15.06.2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Emir paketi tedbiri, “piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması”, “emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması” ve “emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması” uygulamalarını kapsamakta. İlgili payda hâlihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecek.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com