Yükselişe Devam Eden Dolar Yeni Zirveyi Gördü!

370

25 Temmuz 2022 EconomIcon

Yükselişine Devam Eden Dolar/TL Yıl İçi Yeni Zirveyi Gördü.

Dolar/TL 17,84’e çıkarak yılın en yüksek seviyesini gördü. Geçtiğimiz hafta içinde 17,80 üzerini test eden fiyat, haftayı 17,75 üzerinde tamamladı. FOMC toplantısının yapılacağı haftaya kur yükselişle başladı ve günün ilk yarısında 20 Aralık’taki tarihi rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Bu hafta ABD Merkez Bankası Fed, faiz toplantısını yapacak. Rekor tazeleyen enflasyon oranının ardından 100 baz puan fiyatlaması olsa da piyasalar bankadan bu ay 75 baz puanlık faiz artışı bekliyor. Ancak toplantıda bu ayki faiz artışından ziyade Eylül ve sonrası için planlanan faiz oranı yakından takip edilecek.

Sıkılaşma adımlarına Haziran itibarıyla daha da ağırlık veren Fed kararlarıyla ABD tahvil faizleri ve dolar göstergesinde yaşanan yükseliş son haftada hız kesti. Endeks 109’u aşarak 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından bu hafta 107 seviyesinin altında işlem görüyor.

Yurt içinde TCMB’nin yüksek enflasyona karşın düşük faiz politikasına devam etmesi TL’de değer kaybı yaşanmasına neden oluyor. Kurda 17,80 üzeri ataklarda yeni bir bant olan 18 en yakın nokta olarak izleniyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber,