Yatırım Şirketleri Bu Hisseleri Portföylerinden Çıkarıyor!

97

3 Aralık 2022 EconomIcon

ICBC Yatırım, Aralık portföyünden BİM ve Şok Marketler’i model portföyünden çıkardığını belirtti. Bugün Yatırım Finansman da zarar-kes mekanizmasının devreye girmesini gerekçe göstererek BİM’i model portföyünden çıkardığı belirtmişti.

ICBC Yatırım, Aralık portföyünden BİM ve Şok Marketler’i model portföyünden çıkardığını belirtti.

Öte yandan bugün Yatırım Finansman da zarar-kes mekanizmasının devreye girmesini gerekçe göstererek BİM’i model portföyünden çıkardığı belirtmişti.

Etkinliğe Katılmak İçin Görsele Tıklayınız

ICBC Yatırım’ın güncel portföyü şu şekilde:

Bim Hissesinde Neler Yaşandı?

Borsa İstanbul BIST 100 endeksi rekor üstüne rekor kırarken bu hafta iki hissede yaşananlar çok konuşuldu. Geçtiğimiz haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zincir markerlerle ilgili ‘Denetimleri sıklaştıracağız, cezalar ağırlaşacak’ açıklamaları sonrası borsadaki zincir market hisseleri değer kaybı yaşanmıştı.

Bu hisselerin başında BİM gelirken dün BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ın ifadeleri gündeme bomba gibi düştü. Aykaç, “Bizi terörist ilan edenlere, maaşlı televizyon yorumcularına, depo basıp yağları halka dağıtırım diyen iş bilmez yöneticilere, FETÖ örgütü ile ile bizi tehdit eden parti liderlerine söyleyeceklerimiz var” diyen ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç’ın perakende sektörüne yönelik bu suçlamaları yapanlara “Bre ahlaksızlar, bre densizler. Sizlere bundan sonra sizin tonunuzda cevap vereceğim, bilesiniz” diye konuştu.

Bu açıklamaların ardından çeşitli kesimlerden tepki alan ve sosyal medyadan da ‘boykot’ çağrılarının yapıldığı bir durum ortaya çıktı. Bu tepkilerin gölgesinde haftanın son işlem gününe başlayan BIMAS hissesi sert satışlarla karşılaştı. Hisse de devre kesici de çalıştı.

SON 6 AYDA YÜZDE 40 PRİMLENDİ

Öte yandan BİM hissesi bu hafta kayıplar yüzde 7’yi geçerken son bir ayda ise yüzde 12 değer kaybetti. BIMAS hissesi orta vade olarak tanımlabilecek son 6 aya bakıldığında ise yüzde 40 prim yaptı.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın