Yatırım Finansman ve İntegral Yatırım Haftalık Yükseliş Beklenen Hisseler

344

7 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Yatırım Finansman

BIST 100

ABD’de istihdam verileri sonrası Fed endişesi artarken, faizler sakin. Bu sabah Çin’de pandemi önlemlerinin gevşetilmesi küresel risk iştahını destekliyor. İçeride de bu çerçevede açılış pozitif olabilir. Teknik olarak BİST100 endeksinde 2625 ve 2670 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmede ise 2560 ve 2520 destek olarak öne çıkmakta.

Haftalık hisse önerilerimiz: EREGL, TOASO, VAKBN, EGEEN
Dirençler 2625 2670 2700
Destekler 2560 2500 2430

Haftalık Hisse Önerileri

 

İntegral Yatırım

Haftalık Piyasa Stratejisi

Küresel piyasalar merkez bankalarının izleyeceği para politikasına ilişkin belirsizlikler, yüksek enflasyon görünümü ve ekonomilerde durgunluk görüleceği endişeleri ile karışık seyretmektedir. Çin’de salgın kaynaklı tedbirlerin 1 Haziran‘dan itibaren kalkacağının açıklanması hafta başında küresel piyasalarda risk iştahını desteklese de AB Liderler zirvesinden Rus petrolüne ambargo kararı çıkması, Fed üyelerinin faiz artırım mesajı vermeye devam etmesi ve beklentileri aşan tarım dışı istihdam verisi risk iştahını azalttı. Toparlanma eğilimi içerisinde olan ABD borsaları Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisinin ardından değer kaybetti ve haftayı düşüşle kapadı. Haftalık bazda S&P 500 endeksi %1,20 kadar değer kaybederken, Dow Jones endeksi %0,94 düştü. Nasdaq endeksi ise %0,98 değer kaybetti. Avrupa endeksleri de geçen haftayı hafif değer kaybıyla tamamladı.

Fed üyeleri sıkılaşma mesajı vermeye devam etmektedir. Son 40 yılın zirvesindeki enflasyonu dizginlemek için Haziran ve Temmuz ayında 50 baz puan faiz artırımını desteklediklerini açıkladılar. Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard ise geçen hafta yaptığı açıklamada bu ay ve gelecek ay faiz oranlarında yarım puanlık artış beklentilerinin makul olduğunu, Eylül ayında duraksamak için bir neden olmadığını ifade etti. Önümüzdeki iki toplantının ardından Fed’in faiz artırımına ara vermeyeceğine yönelik beklentiler doları güçlendirmektedir. Dolar endeksi 101,4 seviyesine altına gevşeme göstermeyerek haftayı 102 seviyesinin üzerinde tamamladı. Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi de doları kuvvetlendirdi. Veri Mayıs ayında beklentileri aşarak 390 bin açıklandı. Beklenti 325 bin açıklanması yönündeydi.

Yurt içinde ise enflasyon verisi takip edildi. Mayıs ayında Tüfe yıllık bazda %73,5 açıklandı. Aylık enflasyon ise yüzde 2,98 oldu. Enflasyondaki yükselişin devam etmesi ve yatırımcının yüksek enflasyon karşısında getiri arayışı içerisinde olması ile Borsa İstanbul küresel piyasalara göre pozitif ayrışmasını sürdürdü. Haftayı %6,66 yükselişle 2601 seviyesinde tamamladı. Enflasyon verisi öncesinde yükselişini sürdüren DolarTL ise verinin ardından da yükselişini sürdürerek 16.54 seviyesini gördü. Cuma akşamı görülen geri çekilme ile haftayı 16.41 seviyesinde tamamladı. Dolar kuru gelişmekte olan ülke para birimlerine göre negatif ayrışmasını sürdürmektedir.

Bu hafta ABD’de enflasyon Avrupa’da faiz kararı takip edilecek

Bu hafta yurt içinde açıklanması beklenen önemli bir veri bulunmuyor. Cuma günü Nisan ayı işsizlik oranı verisi takip edilecek. Gözler yurt dışında açıklanacak olan ABD Tüfe verisinde ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararında olacak. Aynı zamanda Avrupa’da büyüme verisi de takip edilecek.

ECB toplantısı perşembe günü gerçekleşecek ve haziran ayında faiz artırımına gitmesi beklenmiyor. Ancak, bu toplantı gelecek dönem para politikasına ilişkin beklentiler açısından önemli olacak. Temmuz veya sonrası için verilecek faiz artırım sinyali piyasalarda dalgalanma yaratabilir. Cuma günü ise ABD’de kritik enflasyon verisi takip edilecek. Mart ayında %8,5 seviyesinde olan yıllık enflasyon, nisan ayında %8,3 seviyesinde gerçekleşmişti. Yıllık enflasyondaki gerilemenin devam edip etmeyeceği piyasa tarafından yakından takip edilecek.

Borsa

BİST100 endeksi geçen hafta %6,66 yükseliş kaydetti. Nisan ayında gördüğü 2562 seviyesini de geçen endeks haftayı 2601 seviyesinde tamamladı. Küresel borsalarda risk iştahı zayıf olmasına rağmen Borsa İstanbul küresele göre pozitif ayrışmasını sürdürebildi. Son haftalarda zayıf seyreden bankacılık endeksinin de bu hafta %7,12 kadar yükseliş kaydettiği takip ediliyor. BİST100 endeksinin yeni haftada 2565 seviyesi üzerinde seyrini koruması durumunda mevcut pozisyonları korumakta fayda var. 2565 seviyesinin altındaki seyirlerde kısa vadede mevcut pozisyonlar azaltılabilir. 2600 seviyesi üzerindeki seyirlerde ise dolar bazlı endeks hedefi olan 2800 seviyesine doğru yükseliş eğilimi sürebilir. Bu nedenle 2600 üzerinde mevcut pozisyonlarda artırıma gidilebilir.

DolarTL

Dolar kuru bu hafta dolar endeksinin 101,4 seviyesi altına gevşeme göstermeyerek yükseliş kaydetmesi ve içeride yeni zirvesini gören enflasyon verisi ile birlikte yükselişini sürdürdü. Cuma günü 16.54 seviyesini gören DolarTL, akşam saatlerinde gevşeme göstererek haftayı 16.41 seviyesinde tamamladı. Dolar kurunda ana yön yukarı olmaya devam etmektedir. Yeni haftada 16.54 seviyesi direnç görevi görebilir. Yükselişin devamı için 16.54 üzerinde seyirler aranacak. Görülebilecek geri çekilmelerde ise 16.20 seviyesi destek görevi görebilir. Bu seviyeye yönelik geri çekilmeler yukarı yönlü tepkiler için güç alanı oluşturabilir.