Yatırım Finansman Model Portföyü

503

4 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Piyasalarda Cuma Günü…

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününe hafif pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında gelen güçlü alımlarla yükseliş kaydetti. 2400,0 seviyesi üzerinde tutunmaya devam eden BIST100, günü %1,6 değer kazancıyla 2443,7 puanla tamamladı. Güne yatay başlangıç yapmasını beklediğimiz endekste 50 günlük hareketli ortalama 2460,0’ı direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2500,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2423,0 ilk destek olmak üzere 2400,0’e düşüş devam edebilir.

Dolar/TL ise, dar bantta dalgalanmaya devam ediyor. Trend kanalı üst bandı 16,80’i direnç olarak izleyeceğimiz kurda, bu seviye üzerinde kapanış görülmesi halinde 17,00 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 16,70 destek olarak takip edilebilir.

Bugünün Gündeminde …

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik süreçleri ile ilgili imzalanan üçlü muhtıra ardından İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’dan açıklama geldi. Türkiye ile yapılan anlaşmaya ve iadelerle ilgili sözleşmeye uyacaklarını söyledi. Terör faaliyetlerine karışmayanların endişe etmesine gerek olmadığını söyleyen Andersson, “İsveç vatandaşı olanlar ulusal ve uluslararası hukuka göre iade edilemeyecek. Terör faaliyetlerine katılmadıysanız endişelenmenize gerek yok.” ifadelerini kullandı. İsveç ve Finlandıya’nın NATO üyelikleri ilgili süreç devam etmekte.

Yurtiçi veri gündeminde Haziran ayı enflasyon verileriyle güne başlayacağız (10:00). TÜFE’de aylık %5.7 artışla yıllık TÜFE’nin %73.5’ten %80.0’e tırmanması bekleniyor. %132 olan yıllık ÜFE’nin ise üç haneli oranlarda kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Yurtdışında ise Euro Bölgesi Sentix Yatırımcı Güveni (11:30) ile ÜFE açıklanacak. Avrupa’da da yıllık ÜFE’nin %37 civarında olduğunu hatırlatalım. ABD borsaları bugün 4 Temmuz Bağımsızlık Günü nedeniyle kapalı. Makro takvimde önemli bir veri yok.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de stagflasyon / resesyon kaygıları devam ederken üç hafta önce %3.5’leri test eden ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.9’a gerilemiş durumda. ABD vadeli endeks kontratları yeni haftaya zayıf bir başlangıç yapıyor. Ancak, ABD piyasaları bugün kapalı olduğundan vadelilerde hacimler düşük ve gösterge niteliği sınırlı. Asya’da ise Hong Kong negatif, diğer bölge borsaları pozitif tarafta. Avrupa piyasaları da açılışta yukarıda olması bekleniyor.

EUR/Dolar ise, geçtiğimiz hafta Cuma, önemli destek seviyesi 1,0367’e kadar geri çekildi. Bu seviye üzerinde tepki gören paritede 1,05 üzerinde kalınamadığı taktirde zayıf görünüm devam edebilir. 1,0367 altında 1,025’e düşüş hız kazanabilir.