Yatırım Finansman Model Portföy Tablosu

369

4 Ağustos 2022 EconomIcon

Piyasalarda Dün…

 Endeks dün güne pozitif açılışla başlamasının ardından yatay bir seyir izledi. Seans sonlarına doğru yeniden yükselişe geçen BIST100, tarihin en yüksek kapanışını gerçekleştirerek, günü %1,39 değer kazancıyla 2684,4 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını beklediğimiz endekste 2720,0 ve 2760,0 dirençlerini takip edeceğiz. Olası geri çekilmelerde 2665,0 ilk destek olmak üzere 2630,0’a düşüş devam edebilir.

 Dolar/TL ise, dün 18,08’i test etmesinin ardından geri çekildi. 18,00 seviyesi üzerinde kapanış görülmesi halinde yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz kurda, 18,36 zirvesi yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 22 günlük hareketli ortalama 17,63 destek olarak izlenebilir. Dün de bahsettiğimiz gibi bu seviye altında kalınması halinde, sene başından itibaren oluşan kama formasyonu 14,40’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

 Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel gıda enflasyonunun 2023’te keskin bir şekilde düşmesinin muhtemel olduğunu belirtti. Ukrayna’daki savaşın başında arz endişeleri nedeniyle tahıl fiyatlarının yükseldiği anımsatılan açıklamada, ancak diğer ülkelerin üretimi hızlandıracağına dair bir iyimserlik olduğu kaydedildi. Açıklamada, gübre fiyatları ılımlı hale gelse de Avrupa’da doğal gaz fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesinin bu eğilimi tersine çevirebileceği ve mahsul verimini etkileyebileceği kaydedildi.

 Yurtdışında İngiltere Merkez Bankası (BoE) faiz kararı öne çıkıyor (14:00). Son beş toplantıda sürekli olarak faiz artıran BoE’nin bugün de politika faizini 50 baz puanlık faiz artışı ile %1.25’ten %1.75’e yükseltmesi bekleniyor. ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve ticaret dengesi (15:30) ile Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’ın konuşması (19:00) izlenecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de ülke ekonomisinin yaklaşık %80’ini oluşturan hizmet sektörünü en iyi açıklayan veri olarak görülen ISM hizmet endeksinin beklentileri aşması ve önceki aya göre yükseliş kaydetmesi ABD borsalarını destekledi. Ek olarak, güçlü finansal sonuçlar ve geri alım programı açıklayan şirketlerin de desteğiyle Wall Street’te dün %1.3 – %2.6 arası yükselişler yaşanırken ABD vadelileri bu sabah yatay. Asya’da da, Tayvan geriliminin kısmen yatışması sonrasında, ABD’den gelen pozitif etki ve Alibaba’nın güçlü sonuçları bölge borsalarına alım getiriyor.

 EUR/Dolar ise, yatay bantta dalgalanmaya devam ediyor. 1,025’i direnç olarak takip edeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde kapanış görülmesi halinde 1,0360 hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0250 destek olarak izlenebilir.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın