Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri

402

20 Mayıs 2022 EconomIcon

Piyasalarda Dün…

Endeks Çarşamba güne hafif negatif açılışla başlamasının ardından toparlanmaya çalışsa da başarılı olamadı. Banka endeksinin güçlü duruş sergilediği BIST100, günü %0,05 ekside 2393,6 puanla tamamladı. Güne yatay başlamasını beklediğimiz endekste 2420,0-2430,0 direnç bölgesini takip edeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2500,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2380,0 ilk destek olmak üzere 2360,0’a düşüş devam edebilir.

Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı üst bandını test etmeye devam ediyor. 16,00-16,05 bandını direnç olarak takip edeceğimiz kurda, bu bant üzerinde kapanış gerçekleşmesi halinde 16,50 sonraki hedef olarak izlenebilir. Olası geri çekilmelerde 15,80 ilk destek olmak üzere 15,57’ye düşüş devam edebilir.

Bugünün Gündeminde …

ABD Başkanı Biden, dün yaptığı açıklamada Finlandiya ve İsveç’in NATO’yu güçlendireceğini söyledi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ise, “Türkiye’nin endişeleri hakkında açık ve yapıcı görüşmelere hazırız” dedi. Tüm devletlerin sahip oldukları egemenlik haklarını kullanarak, kendi güvenliklerine karar verme haklarının olduğunu ifade eden Biden, “Finlandiya ve İsveç’in, ABD’nin tam desteğine sahip olduklarına dair onları temin ediyorum. Bugün, yönetimim ABD Kongresi’ne her iki ülkenin de NATO üyeliğine ilişkin raporlarını sunuyor” dedi. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya girmesi Rusya tarafından olumlu karşılanmayacağı aşikar. Ancak olası yeni bir askeri çıkarma, Rusya açısından işlerin kötüye gitmesi bir yana, artan enerji maliyetleri küresel enflasyonu daha da tetikler nitelikte olacaktır.

Çin’de 5 yıl vadeli kredi faiz oranlarında 15 baz puan indirime gidilerek analist beklentilerin de üzerinde bir gevşeme adımı atıldı ve ülkede mortgage faiz oranlarının rekor düşük seviyelere gerilemesi bekleniyor. Bu beklenti ise, sorunlu emlak sektöründe bir rahatlama beklentisi ile büyümeyi destekleyici bir adım olarak görülüyor.

Yurtiçi veri gündeminde Mayıs ayı tüketici güven endeksi (10:00) ile TCMB yabancı menkul kıymet işlemleri ve rezervler (14:30) takip edilecek.  Yurtdışında Euro Bölgesi’nde tüketici güveni (17:00) izlenirken ABD’de bugün önemli bir veri yok.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de satışların tekrar baskın olduğunu, özellikle Çarşamba akşamı yüksek değer kayıpları yaşandığını görüyoruz. Bu sabah ise Asya borsalarında ve ABD vadeli endeks kontratlarında güçlü alımlar görüyoruz. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor.

EUR/Dolar ise, 22 günlük hareketli ortalama 1,0560 üzeri tutunma çabası devam ediyor. 1,0645’i direnç olarak izleyeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde 1,0750’e yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0560 altında 1,05’e düşüş hız kazanabilir.