Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri

405

13 Mayıs 2022 EconomIcon

Piyasalarda Dün…

Dün güne negatif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren zayıf görünüm sergiledi. 2360,0 seviyesine kadar geri çekilen BIST100, toparlanmaya çalışsa da başarılı olamadı ve günü %2,57 değer kaybıyla 2390,9 puanla tamamladı. Güne tepki alımlarıyla başlamasını beklediğimiz endekste 2430,0’u direnç olarak izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde kalınması halinde 2500,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2360,0 desteği altında 2300,0’e düşüş devam edebilir.

Dolar/TL ise, yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam ediyor. 15,40 seviyesi üzerinde kalındığı taktirde trend kanalı üst bandı 16,00’ya yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 15,40 altında 15,30’a düşüş hız kazanabilir.

Bugünün Gündeminde …

ABD Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesinde konuşan Yellen fiyat artışlarının birçok kırılgan hane halkı üzerinde önemli bir olumsuz etkisi olduğuna işaret ederek enflasyonla mücadeleye odaklandıklarını belirtti. ABD Merkez Bankasının (Fed) fiyat istikrarı ve maksimum istihdamı sağlamada önemli bir rol oynadığını yineleyen Yellen, enflasyonla mücadelenin Fed’in sorumluluğunda olduğunu, Fed’in bağımsızlığını desteklediklerini ve bankanın uygun kararları verdiğini aktardı. Dijital varlıklara ilişkin soruları da yanıtlayan Yellen, sabitkoinlerin finansal istikrara yönelik risklerini inceleyen bir rapor üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Yurtiçi veri gündeminde Mart ayı sanayi üretimi (10:00) ile güne başlayacağız. Sanayi üretiminde aylık %4,6 gerileme, yıllık bazda ise %5,6 (takvim etkisinden arındırılmış %6,5) büyüme bekliyoruz.

Yurtdışında Euro Bölgesi’nde de bugün Mart ayı sanayi üretimi açıklanacak. Aylık %2, yıllık %1 daralma bekleniyor. ABD’de ise, Nisan ayı ithalat – ihracat fiyat endeksleri (15:30) ve Michigan güven endeksleri (17:00) takip edilecek.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Kısa sürede sert satışlar görerek “aşırı satım” bölgelerine yaklaşan ABD borsalarında dün dengelenme yaşanırken, bu sabah vadeli endeks kontratlarında güçlü tepki alımları geldiğini görüyoruz. Fed Başkanı Powell’ın 75 baz puanlık faiz artırımının henüz masada olmadığı mesajını tekrar etmesi ve kripto para piyasalarındaki çalkantını kısmen yatışması da tepki alımlarında etkili oluyor. Asya’da da benzer şekilde alıcılı bir seyir görüyoruz.

EUR/Dolar ise, dün 1,05 desteği altında kalmasıyla sert düşüş kaydetti. 1,0350’ye kadar geri çekilen paritede tepki arayışları görülmekte. 1,04’ün üzerinde 1,0450 seviyesine yükseliş devam edebilir. Olası geri çekilmelerde 1,0385 destek olarak izlenebilir.