Yatırım Finansman Model Portföy Önerileri

339

11 Mayıs 2022 EconomIcon

Piyasalarda Dün…

Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarından itibaren güçlü duruşunu korumayı başardı. Şubat sonlarından itibaren oluşan yükseliş trend kanalı içinde işlem görmeye devam eden BIST100, günü %0,99 değer kazancıyla 2490,1 puanla tamamladı. Yukarı yönlü hareketlerin devamını görebileceğimiz endekste 2500,0 direncini izleyeceğiz. Bu seviye üzerinde 2560,0’a yükseliş hız kazanabilir. Olası geri çekilmelerde 2460,0 ilk destek olmak üzere 2440,0’a düşüş devam edebilir.

Dolar/TL ise, dün 15,53 seviyesini test etti. Yükseliş trend kanalı içinde işlem gören kurda, trend kanalı üst bandı 15,80’i sonraki hedef olarak takip edeceğiz. Bugün açıklanacak olan ABD enflasyon datası ardından olası geri çekilmelerde 15,27’yi destek olarak izleyeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

Kredi Derecelendirme Kurumu Fitch, Çin’deki COVID-19 karantinalarının küresel enflasyon endişelerini artırabileceğini bildirdi. Açıklamada, Çin’in ihracatında nisanda yaşanan keskin yavaşlamaya rağmen tedarik zincirindeki aksamaların çoğunun küresel makro verilere henüz yansımadığı belirtildi. ABD’nin batı kıyısındaki limanlarda yaşanan yoğunluğun son aylarda hafiflediği ancak bunun geçici olabileceği ifade edildi.

Yurtiçi veri gündeminde TCMB’nin açıklayacağı yabancıların menkul kıymet işlemleri (14:30) ve hazine nakit dengesi (17:30) takip edilecek.

Yurtdışında Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması (11:00) ve ABD’de kritik Nisan TÜFE verileri (15:30) izlenecek. ABD’de aylık TÜFE %0.2 beklenirken yıllık TÜFE’nin %8.5’ten %8.1’e gerilemesi bekleniyor. Beklenen gerilemenin gözlenmesi ABD’de enflasyonda zirve oranların görüldüğü ve kademeli gerilemenin başladığı yönündeki görüşleri destekleyebilir. Bu senaryoda, Fed’in parasal sıkılaşma patikasına dair beklentilerde de kısmı bir rahatlama ve piyasalarda artan bir moral görebiliriz. Tersi senaryoda (enflasyonun beklentileri aşması durumunda) ise, Fed’den 75 baz puanlık faiz artırımı ve bilanço küçültme sürecinin hızlandırılması beklentileri artacağından borsalar üzerindeki baskı devam edebilir.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, ABD’de bugün saat 15:30’da açıklanacak kritik TÜFE verileri öncesi denge ve tepki arayışı yaşanırken; Çin’de bir süredir tırmanışta olan vaka sayılarının yeniden azalma göstermesi de bu sabah bölge borsalarına ve ABD vadelilerine alım getiriyor.

EUR/Dolar ise, yatay bantta işlem görmeye devam ediyor. 22 günlük hareketli ortalama 1,0670’i direnç olarak izleyeceğimiz paritede, bu seviye üzerinde 1,0850-1,09 bandı yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 1,05 desteği takip edilebilir.