Yatırım Finansman Hisse Senedi Önerileri

453

19 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Piyasalarda Dün…

 Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks, seans başlarında alımların zayıf kalmasıyla geri çekildi. Banka endeksinin öncülüğünde satışların derinleştiği BIST100, günü %1,44 değer kaybıyla 2371,2 puanla tamamladı. Güne pozitif açılışla başlamasını beklediğimiz endekste 2400,0 ilk direnç olmak üzere 2430,0 yeniden hedeflenebilir. Olası geri çekilmelerde 2360,0 destek olarak takip edilebilir.

 Dolar/TL ise, 22 günlük hareketli ortalama 17,05’in hemen üzerinde işlem görmekte. Bu seviye üzerinde tutunması halinde 17,20-17,25 sonraki hedef olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde 17,00 destek olarak izlenebilir.

Bugünün Gündeminde …

 ABD ekonomisi için dile getirilen resesyon endişeleri diğer gelişmiş ülke ekonomilerini de tehdit etmeye başladı. Bu zincirleme reaksiyonun ilerleyen haftalarda gelişmekte olan ülke ekonomilerini de kapsayarak küresel bir ekonomik daralma endişesi yaratabileceğini belirtelim. Petrol fiyatlarının son 24 saat içinde %10’u aşan düşüşler sergilemesi de resesyon kaygılarının ne derece yüksek boyutta olduğunu gösteriyor. Bununla beraber, son altı ayda %20 – %35 arasında değer kaybeden ABD borsaları ve görece daha az olsa da yine zayıf kalan Avrupa ve Asya borsalarının olası bir resesyonu önemli oranda fiyatladığını düşünüyoruz.

 Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, Türkiye’ye F-16 satışı konusunu bir süredir görüştüklerini ve Başkan Biden’ın bu talebi desteklediğini söyledi. Madrid’deki toplatanda Biden Türkiye’ye F-16 uçaklarını satılması gerektiğini ve aynı zamanda uçakları modernize edilmesi gerektiğini söylemişti.

 İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, art arda hükümetteki görevlerinden istifa ettiklerini açıkladı. Maliye Bakanı yerine Eğitim Bakanı Nadhim Zahavi’yi atandı.

 Yurtdışı veri gündeminde Euro Bölgesi perakende satışlar (12:00) ve ABD hizmet PMI (16:45) ile ISM hizmet endeksi (17:00) izlenecek. Akşam 21:00’de ise Fed’in 75 baz puan faiz artırdığı 15 Haziran toplantısının tutanakları yayımlanacak.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

 Yurtdışı piyasalara baktığımızda, dün görülen sert satışların ardından Asya piyasaları da açışta negatif tarafta işlem görüyor. Amerika vadelileri ise dünkü seans kapanışına göre %2,0 pozitif tarafta. Avrupa piyasaları da açılışta pozitif olması bekleniyor. Dax vadelisi %1,3 yukarıda işlem görüyor.

 EUR/Dolar ise, dün doların değer kazanmasıyla beraber 1,0360 desteği altında kalarak 20 yılın en düşük seviyelerine geriledi. 1,0360 üzerinde yeniden kalınamadığı taktirde 1,00’lere geri çekilme devam edebilir.

Kaynak: Yatırım Finansman

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber, koroplast