Yapı Kredi (YKBNK) Teknik-Temel Analizi

346

6 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Öneri: AL

Hedef Fiyat: 6,15 TL
Getiri Potansiyeli: %42 

Olası kur şoklarına karşı korunaklı…

Bankanın çekirdek bankacılık gelirlerindeki güçlü büyüme momentumunu, ödeme sistemleri ve işlem bankacılığı desteği ile devam eden güçlü komisyon geliri performansını, kredi ve mevduatta küçük ölçekli işlere odaklanma politikasını, yüksek getirili TL kredilerdeki güçlü pazar payı kazanımlarını ve rakip ortalamasının üzerinde ihtiyatlı kredi karşılıklarını göz önünde bulundurarak AL olan önerimizi koruyoruz.

Gelişmiş içsel derecelendirme metodunun pozitif etkisi ve yüksek iç sermaye üretimi kapasitesi ile olası kur şoklarına karşı korunaklı. Sermaye yapısı TL’deki olası değer kayıplarına karşı göreceli korunaklı olup, sermaye yeterlilik rasyoları %20,3 ve %17,7 seviyelerindedir ve yasal gerekliliğin 350 baz puan üzerindedir.

Bankanın net karının 2022 yılında 2021 yılına göre %39 oranında artmasını bekliyoruz. 6,15 TL olan hedef fiyatımızın %42 artış potansiyeli bulunmaktadır. “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2022T 2,5x F/K (Benzerlerine göre %8 iskontolu) ve 0,5x F/DD çarpanlarıyla ve %20,1 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Banka 1Ç22 solo finansal sonuçlarında beklentilerin 20% üzerinde rekor yüksek seviyede 7,258 milyon TL net kar açıklamıştır. 2022 yılı bütçesinde henüz bir değişiklik yapılmamıştır.

Net ücret ve komisyon gelirlerinde bütçe üzerinde performans. Ücret ve komisyon gelirlerinde 1Ç22’de çeyreksel son derece kuvvetli %23 artış yaşanırken, yıllık ise %56 seviyesinde ve bütçe üzeri bir artış gerçekleşmiştir.

Aktif-pasif vade farkı rakiplerinden kısa olan ve küçük ölçekli perakende mevduat yapısına sahip olan banka marj gelişiminde avantajlıdır. Bankanın hem vadesiz mevduatlarda hem de yüksek getirili TL kredilerde elde ettiği güçlü pazar payı kazanımlarının orta vadede marjları desteklemesini modelliyoruz. Vadesiz mevduatların ağırlığı %43 seviyesinde olup sektör ortalaması olan %37 seviyesinin bir hayli üzerindedir.

Bankayı rakiplerinden ayrıştıran en önemli özelliklerden biri de yüksek karşılık oranıdır. Toplam karşılık oranı %6,6 seviyesinde olup özel bankalar arasındaki en yüksek orandır. Ancak kredi kartlarının ağırlığı görece yüksektir ve bankanın perakende segmentte oluşabilecek aktif kalitesi bozulmasına karşı duyarlılığını artırmaktadır.

Beklentimizden daha olumsuz seyreden sorunlu kredi oluşumu ve fonlama maliyetleri hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Kaynak: Şeker Yatırım

5 ve 20 Gün Hareketli Ortalama
En son 6 gün önce 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi. 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamanın altında seyrettiği için satış pozisyonunu koruyor.
Commodity Channel Index (CCI)
CCI, -100 seviyesinin altında ve aşırı satım bölgesinde bulunuyor. En son 6 gün önce yeniden aşırı satım bölgesine girerek düşüşün belki bir süre daha devam edebileceği yönünde işaretler veriyor.
Momentum
Momentum, aşırı satım bölgesinde bulunuyor. En son 6 gün önce yeniden aşırı satım bölgesine girmesi düşüşün bir süre daha devam edebileceği şeklinde değerlendirilebilir.
Relative Strength Index (RSI)
RSI, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 47 gün önce 70 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.
MACD
MACD, hareketli ortalamasının altında olması sebebiyle satış pozisyonunu koruyor. En son 7 gün önce hareketli ortalamasını aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.
Stokastik
Stokastik, +20 seviyesinin altında ve aşırı satım bölgesinde bulunuyor. Hareketli ortalamasını yukarı yönde kesmiş olması, çok kesin olmasa da, kısa vadeli bir yükeliş olasılığına işaret ediyor olabilir.

Kaynak: Halk Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri. hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri. borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri. borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli. bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber. froto haber, eregl haber, sasa haber, GARAN, THYAO, ISCTR, AKBNK, YKBNK, VAKBN, HALKB, EKGYO, TCELL, TKFEN, SISE.