Vakıf Yatırım Hisse Tavsiye ve Takip Listesi

354

1 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Piyasalara Bakış

Güne yatay seyirle başlayan BIST100 endeksi günün ilk yarısında gerilerken ikinci yarıda gelen tepkilerle günü %0.14 artışla 2,405 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 36.5 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 39 hisse değer kazandı, 57 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 16.70 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise satıcılı seyir izleniyor.

2022 yılının ilk yarısı sona ererken küresel piyasalardaki satış baskısı dün de sürdü. ABD endeksleri günlük bazda %1 civarında değer kaybederken, ilk 6 ayda S&P500 endeksi %20.6(1970’ten bu yana en kötü performans), Nasdaq ise %29.5 geriledi. Yüksek enflasyon, sıkı para politikası ve zayıf büyüme beklentileriyle fiyatlanan piyasalarda Temmuz ayına faizlerdeki gerilemeyle başlıyoruz. Bir süredir dile getirdiğimiz gibi resesyon endişeleri sebebiyle riskten kaçış fiyatlaması faizlerde gerilemeye sebep oluyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi ay içinde %3.5 seviyelerine kadar yükselse de mevcut durumda %3’ün altına geriledi. Dün FED’in enflasyon açısından gösterge olarak takip ettiği çekirdek PCE fiyat endeksi açıklandı ve beklentilerin altında kalsa da %4.7 gibi yüksek bir seviyede gerçekleşti. Öte yandan daha önce konut fiyatlarındaki yükselişe dikkat çeken Atlanta FED, ilk çeyrekteki %1.6’lık gerilemeyi takiben ikinci çeyrekte de %1 daralma beklentisi paylaştı, bu resesyon fiyatlamalarını körükleyen bir gelişme olarak takip edildi. İçeride ise Türkiye’nin NATO üyeleriyle ilişkileri takip ediliyor, son açıklamalara göre özellikle ABD’den Türkiye için avantajlı kararlar gelebileceği görülüyor. Piyasa tarafında ise bir süredir silsile halinde yapılan düzenlemelere ek olarak dün TCMB, zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz hesaplarına komisyon uygulamasında değişikliğe gidildiğini açıkladı.

BIST100 endeksinin hafif negatif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Hafta başından bu yana yurtdışından negatif ayrışan endekste bugün pozitif ayrışma beklenebilir. Bayram öncesi, kontratlardaki vade sonu, kredili pozisyonların sıkışması ve düzenlemelerin ilk algısının negatif hissedilmesi ile sert gerileyen endekste 2,380 üzerinde tutunmanın devamını bekliyoruz. 2,430-2,450 direnç seviyeleri iken 2,450 aşılmadıkça risk artırmayı önermiyoruz, 2,380 seviyesini kısa vadeli zarar-kes seviyesi olarak takip ediyoruz. Orta-uzun vadede bu fiyatların alım fırsatı yarattığını düşünüyoruz.

Takip Listesi

Kaynak: Vakıf Yatırım Günlük Strateji Bülteni

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, portföy, örnek portföy, model portföy