Vakıf Yatırım Hisse Tavsiye Listesi

396

4 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Piyasalara Bakış

Cuma gününe tepki alımlarıyla başlayan BIST100 endeksi günün ilk yarısında güçlü, ikinci yarısında ise yatay seyir izledi ve haftayı 2,443 seviyesinden kapattı. İşlem hacmi 28.3 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 74 hisse değer kazandı, 19 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 16.76 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise pozitif seyir izleniyor.

ABD endeksleri geçtiğimiz haftanın son işlem gününü %1’in üzerinde değer kazancıyla kapatırken, haftalık bazda değer kaybı yaşandı. Cuma günü McDonald’s, Coca-Cola ve Boeing %2’nin üzerinde değer kazanırken endeksleri de yukarı çektiler. Hafta içinde açıklanan ISM imalat endeksi beklentilerin altında kalırken, yeni siparişler kalemi de 2020 Mayıs ayından bu yana ilk kez daralma bölgesinde gerçekleşti. Bu açıdan bakıldığında ekonomik veriler ABD’de yavaşlamaya işaret ediyor, son olarak Atlanta Fed ABD’de ikinci çeyrekte küçülme tahmin etmişti. Bu gelişmelerin ardından hisse piyasalara dalgalı seyrine devam ederken, tahvil faizlerinde ise gerileme sürüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizi %2.90 seviyesinin altına gelirken, enflasyon beklentilerinin de gerilediği görülüyor. Bugün ABD’de piyasalar kapalı olacak, içeride ise Haziran ayı enflasyonu açıklanacak. Piyasa katılımcıları TÜFE’nin Haziran ayında, yıllık bazda %78.3 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyor.

BIST100 endeksinin güne hafif pozitif başlangıç yapmasını bekliyoruz. Kısa vadeli alçalan kanal içinde hareket eden endekste geçen hafta oluşan dip formasyonu yukarı tamamlandı. Bu aşamada 2,450-2,465 ve 2,500 direnç, 2,430-2,400 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Endekste 2,450 üzerinde pozisyonlar artırılabilir. Sektörel bazda havacılık, rafineri, gıda, perakende ve elektrik sektörlerini beğenmeye devam ediyoruz.

Takip Listesi

 

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı