Vakıf Yatırım Hisse Tavsiye Listesi

633

2 Ağustos 2022 EconomIcon

Piyasalara Bakış

Haftanın ilk işlem gününe alımlarla başlayan BIST100 endeksi gün içinde de gücünü korudu ve %2.47 artışla 2,656 seviyesinden kapanış yaptı. İşlem hacmi son 1 ayın en yüksek seviyesinde, 35.6 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 87 hisse değer kazandı, 9 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 17.91 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif satıcılı seyir izleniyor.

Küresel piyasalar haftaya jeopolitik gelişmelerin etkisiyle kötü başladı. Asya-Pasifik endeksleri Çin-Tayvan-ABD gerilimi sonrasında negatif ayrışırken, ABD endeksleri de günü hafif satışlarla kapattı. Bugüne geldiğimizde ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesi bekleniyor. Bu haber sonrasında gerilimin arttığı görülüyor, nitekim Çin savaş uçaklarının bölgede yoğunlaştığı haberleri yayınlanıyor. Özetle çok kısa vadede jeopolitik gelişmeler fiyatları üzerinde baskı yaratsa da bunun geçici bir etki olacağını düşünüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil faizindeki gerileme sürerken, bu gerilemenin riskli varlıkları pozitif etkilemeye devam etmesi beklenebilir. Öte yandan dolar endeksinde de benzer bir seyir izliyoruz, endeks Temmuz ayında 109 seviyesini görmüş olsa da, mevcut durumda 105 seviyesine yakın seyrediyor. Dün açıklanan PMI verilerinde ise ivme kaybı yaşansa da şimdilik genişlemenin devam ettiğini görüyoruz. Bugün veri akışı sakin, Pelosi’nin ziyaretini takip edeceğiz. Öte yandan içeride 2.çeyrek bilanço sezonu devam ediyor, şu ana kadar açıklanan bilançolar kısa vadeli olumlu görüşümüzü destekliyor. Bugün de Şişecam finansallarını bekliyoruz.

BIST100 endeksinin güne yatay seyirle başlamasını bekliyoruz. Kısa vadeli yükselen trend üzerinde hareketine devam eden endekste 2,635 destek haline gelirken, 2,685-2,700 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. Yatırımcılara 2,635 zarar-kes seviyesi olmak üzere kısa vadeli pozisyonlarını korumalarını, bilanço dönemi boyunca ise havacılık, rafineri, perakende ve elektrik sektöründe oluşan fırsatları değerlendirmelerini öneriyoruz.

Takip Listesi

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın