Vakıf Yatırım AL-SAT-TUT Tavsiyeleri

478

25 Temmuz 2022 EconomIcon

Piyasalara Bakış

Cuma gününe alımlarla başlayan BIST100 endeksi günün son saatlerine kadar gücünü korusa da sonrasında gelen kar satışlarıyla haftanın son işlem gününü %0.21 artışla 2,516 seviyesinden kapattı, böylelikle endeks haftalık bazda %5.6 değer kazanmış oldu. İşlem hacmi 28.5 milyar TL olarak gerçekleşti, BIST100 endeksine dahil olan 56 hisse değer kazandı, 40 hisse ise değer kaybetti. Dolar/TL kuru bu sabah saatlerinde 17.78 seviyesinden işlem görürken, yurtdışı vadeli endekslerde ise hafif negatif seyir izleniyor.

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalarda özellikle Avrupa kaynaklı dalgalanma izlendi, ABD ise pozitif ayrıştı. Avrupa’da Rusya’dan tedarik edilen doğal gaza ilişkin riskler halen gündemdeyken, Kuzey Akım-1 boru hattı üzerinden Avrupa’ya yapılan Rus doğalgaz akışı daha önce açıklandığı tarihte yeniden başladı, bu da risk algısını olumlu etkiledi. Öte yandan 11 yıl sonra ilk kez faiz artıran ECB’nin kararlarına rağmen parite çok etkilenmezken, geleceğe yönelik faiz artırım beklentileri daha da arttı. ABD tarafında ise açıklanan şirket finansalları fiyatlamaları daha çok etkilemeye başladı. Geçen haftanın son işlem gününde Snap ve Twitter finansallarıyla baskılanan ABD endeksleri yine de haftayı %2’nin üzerinde değer kazancıyla kapattı. S&P’de şu ana kadar şirketlerin %20’si bilanço açıklarken, bu şirketlerin %70’i beklentileri aşmayı başardı. Bu hafta Alphabet, Apple, Microsoft ve Amazon gibi önemli şirket finansallarını takip edeceğiz. Ayrıca haftanın en önemli gündem maddesi olarak FED faiz kararını izleyeceğiz. FED’in bu toplantıda 75 baz puan artırım yapması bekleniyor, piyasa fiyatlamaları Eylül ayından sonrası için farklılaşıyor, bu nedenle karar sonrası açıklamalar önemli olacak. İçeride de bilanço dönemi yarın Yapı Kredi Bankası, Arçelik ve Tofaş finansallarıyla başlayacak. Haftaya başlarken; petrol başta olmak üzere emtia fiyatlarında düşüş görüyoruz, dolar endeksi yatay, ABD tahvil faizlerinde ise gerileme sürüyor.

BIST100 endeksinin güne hafif negatif seyirle başlamasını bekliyoruz. Geçtiğimiz hafta başında da belirttiğimiz üzere, endekste oluşan dip formasyonu çok hızlı şekilde yukarı tamamlandı. Bu aşamada 2,500 seviyesi üzerinde kalıcılık olumlu değerlendirilebilir. Yatırımcılara bilanço döneminde seçici olmalarını ve 2,470 zarar-kes olmak üzere pozisyonlarını korumalarını öneriyoruz. 2,470-2,440 destek seviyeleri iken, 2,550-2,585 ve 2,600 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 2.çeyrek bilanço döneminde elektrik, bankacılık, havacılık ve gıda sektörlerinin ön plana çıkmasını bekliyoruz.

Takip Listesi

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber, altın son durum, gram altın fiyat, gram altın ne kadar?, çeyrek altın ne kadar?, yarım altın ne kadar, tam altın fiyat, 1 gram altın