TUKAS Bedelsiz Tarihi! Ne Zaman Bedelsiz Verecek?

46

18 Mayıs 2023 EconomIconTUKAS %200 Bedelsizi Ne Zaman Verecek? TUKAS Bedelsiz Tarihi Tahmini!

TUKAS, 2023 yılının nisan ayında bedelsiz sermaye artırımı başvurusunda bulunmuştu. Yaklaşık 2 aylık süreçte TUKAS bedelsizi için SPK’dan henüz bir onay çıkmadı. Yatırımcılar TUKAS bedelsiz tarihini ve onayını heyecanla beklerken SPK tarafından ne zaman onay verileceği henüz bilinmiyor.

TUKAS güncel fiyatı şuan 12.22 TL olarak işlem görüyor. Tukaş bu fiyattan %200 oranında bölünürse hisse fiyatı 4.07 TL olarak güncellenecek. Tukaş bedelsiz sonrası elinde 100 adet hissesi bulunan bir yatırımcının toplam hisse sayısı 300 olacak. Buna göre portföyünde 1000 adet TUKAS hissesi olan bir kişinin bedelsiz sonrası 3000 adet hissesi olacaktır.
TUKAS  Bedelsiz Sermaye Artırımı Geçmişi

TUKAS, 1997 yılından bugüne 10 defa bedelsiz sermaye artırımı yaptığını görüyoruz. Tabloda dikkat çeken önemli bir detay ise yapılan bedelsiz sermaye artırımlarının hepsinin yüzde 100 oranından düşük olmasıdır. TUKAS, 2023 yılında bu düşük bedelsiz serisini bozarak %200 oranında bedelsiz verme kararı almıştır. Şirketin son 20 yılda en yüksek verdiği bedelsiz ise 2022 yılında %80 olarak gerçekleşmiştir.
TUKAS Bedelsiz Potansiyeli

TUKAS, Borsa İstanbul’da yüksek bedelsiz potansiyeline sahip şirketlerden birisi diyebiliriz. Yaklaşık 550 şirketin arasında %440 oran ile 313. sırada bulunuyor.

TUKAS Bedelsiz Tarihi Ne Zaman!

Şirketin Nisan ayının başlarında bedelsiz başvurusunda bulunduğunu belirtmiştik. TUKAS bedelsiz sermaye artırımı geçmişini incelediğimizde geçmiş bedelsizleri hep Mayıs ve Haziran aylarında verdiğini görüyoruz. Buna göre şirket bu sene de bedelsizi en geç temmuz ayı, en erken ise haziran ayının ortalarında verebileceğini düşünüyoruz. Kısacası TUKAS bedelsiz tarihi en geç 1 ya da 2 ay içerisinde belli olacaktır.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın