Tesla, Bitcoinlerinin %75’ini Sattı

535

21 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

En çok Bitcoin tutan kurumsal şirketlerden biri olan Tesla, dün şirketin 2022 yılı ikinci çeyreği için açıkladığı gelir raporunda BTC varlıklarının yüzde 75’ini sattığını açıkladı.

Tesla, 2022 2. çeyrek raporuna göre Bitcoin varlıklarını yaklaşık 936 milyon dolara sattı. Tesla, geçen sene Şubat ayında 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin aldığını duyurmuştu. Elektrik araç üreticisi, daha sonra 2021 Mart ayında Bitcoin varlıklarının yüzde 10’unu sattığını duyurmuştu. Şirketin CEO’su Elon Musk, o dönemde yüzde 10’luk BTC satışının  bilançoda nakite alternatif olarak BTC likiditesini test etmek için yapıldığını söylemişti.

Şirketin son kripto para satışıyla birlikte genel olarak kripto stratejisinde önemli bir değişikliğe gittiği görülüyor.

Elon Musk, Tesla’nın 2. çeyreğin başında ortalama 29.000 dolar seviyelerinden satıldığı tahmin edilen BTC varlıklarının gelecekte yeniden alım yapılabileceğine dair bazı ipuçları verdi. Musk, Bitcoin satışının kripto para hakkında bir politika değişikliği olarak algılanmaması gerektiğini söyledi. Tesla CEO’su satışa gerekçe olarak Çin’de pandemiden kaynaklı kesintiler nedeniyle şirketin genel olarak nakit varlıklarını artırma çabasını gösterdi. Bunun yanında Musk, Tesla’nın Dogecoin varlıklarını koruduğunu da hatırlattı.

Bitcoin’e etkisi nasıl oldu?

Bitcoin, 2021 yılının son çeyreğinde gördüğü 69.000 dolarlık zirve seviyesinden ortalama yüzde 70 oranında geriledikten sonra Temmuz ayında dikkate değer bir toparlanma görerek ay başından bu yana yüzde 21’i aşan bir yükseliş gördü.

Ancak Tesla’nın 2. Çeyrekte Bitcoin sattığını duyurmasının ardından piyasanın ilk tepkisi panik satışı şeklinde oldu ve BTC, dünkü zirve fiyatı, 24.275 dolardan 22.800 dolar desteğine kadar yaklaşık yüzde 6’ya yakın bir düşüş gördü.

Piyasa, habere ilk olarak satış yönlü bir tepki verse de iyimserler, bu gelişmenin olumlu olabileceğini düşünüyor. Bazı piyasa yorumcuları, ikinci çeyrek başındaki sert düşüşleri tetiklediği tahmin edilen bu satış sonrası, Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların önemli bir satış şokunu atlattığını düşünüyor ve önümüzdeki günlerde bir rahatlama olabileceğine dair görüşler sunuyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber,