Stellantis’in Tofaş Kararı Hisseyi Nasıl Etkiler?

339

9 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Tofaş’tan (TOASO) yapılan açıklamaya göre Stellantis yeni nesil Doblo üretimini İspanya’ya kaydırma kararı aldı. Bu karar sonrası hissede sert düşüş yaşanıyor. Analistler, haberin kısa-orta vadede hisse üzerindeki etkisi olumsuz olabileceği, daha uzun vadeli etkisinin ise Stellantis’in Bursa’da yeni bir modelin üretimine ne zaman karar vereceğine bağlı olacağını belirtti.

Stellantis iki gün önce yaptığı basın açıklamasında Yeni Fiat Doblo’nun, İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceğini bildirdi.

Hatırlanacağı üzere Tofaş, daha önceden 2009-2021 olarak açıklanan proje yaşam döngüsünü 2022 yılı sonuna kadar uzatabilmişti. 2009-2022 döneminde proje kapsamında yaklaşık 1.15 milyon araç üretimi gerçekleştirilmiş (üretime başlanan 2000 yılından bu yanan 2mn adetten fazla) ve büyük bölümü Tofaş tarafından ihraç edilmiştir. Ancak Fiat Doblo üretiminin mevcut versiyonunun 2023 yılı sonuna kadar uzatılmasına ilişkin değerlendirmeler (Avrupa dışı pazarlar için) ve potansiyel yeni Doblo üretimine ilişkin değerlendirmelerin devam ettiği belirtiliyor.

Oyak Yatırım, haberin hisseye etkisiyle ilgili şu yorumda bulundu:

Sonuç olarak, gelişmeyi şu aşamada olumsuz olarakdeğerlendiriyoruz ancak Yeni Doblo projesi yerine gelebilecek projeler uzun vadede Tofaş için pozitif katalist olabilir ve olumsuz fiyatlama sınırlı kalabilir. Son olarak da geçtiğimiz yılın kapasite kullanım oranının (KKO) yaklaşık yaklaşık 3’te 1’ini (normal şartlar ve full kapasite hesabıyla 15-20% civarı) oluşturan “Doblo’nun hattan çıkması durumunda üretim adetleri başka modellerle kompanse edilemez ve KKO’da baskı oluşursa ve/veya Al-ya da-Öde anlaşmalarının seyrine göre kârlılıkta da baskı oluşabilir. Ancak bizim beklentimize göre özellikle binek araç tarafında yeni bir rol alınacağı ve üretimde verimin optimize edileceği yönündedir.”

Bu şartlar altında Al-ya da-Öde anlaşmaları ve satış hacimleri/Üretim Miksi/Yurtiçi Satışların ağırlığı vb. konular bu koşullarda daha da önemli hale gelmektedir.

İş Yatırım’ın konuyla ilgili görüşü ise şöyle:

Tofaş KAP’a yaptığı açıklamada Yeni Fiat Doblo modelinin Stellantis’in İspanya’daki Vigo fabrikasında üretileceğini açıkladı. KAP’a yapılan açıklamada 2022 sonuna kadar üretimi devam edecek mevcut Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Doblo modeli Tofaş’ın toplam satış hacminde 2021’de %28 paya sahiptir. Yeni Doblo modelinin Tofaş yerine Stellantis’in İspanya’daki fabrikasına kaydırılmaısnın ilk etapta hisse üzerinde negatif etkisi olacağını düşünüyoruz. Ancak potansiyel yeni modellerin üretilmesiyle ilgili beklentilerin bu olumusz etkiyi sınırlayabileceğini düşünüyoruz.

Ayrıca Yapı Kredi Yatırım da hazırladığı raporda şu tespitlerde bulundu:

TOASO’dan yapılan açıklamaya göre Stellantis yeni nesil Doblo üretimini İspanya’ya kaydırma kararı aldı. Böylece yeni Doblo kontratıyla ilgili uzun süredir devam eden belirsizlik TOASO lehine sonuçlanmamış oldu. Mevcut kontrat 2022 sonuna kadar devam ediyor. Taraflar Avrupa dışındaki pazarlar için Bursa’da üretimin bir yıl daha (2023 sonuna kadar) sürmesi için görüşmelere devam ediyor. Doblo 2021 yılında toplam satış hacimlerinin %28’ini oluşturdu. Haberin kısa-orta vadede hisse üzerindeki etkisi olumsuz olabilir. Daha uzun vadeli etki ise Stellantis’in Bursa’da yeni bir modelin üretimine ne zaman karar vereceğine bağlı olacak.

Kaynak: Borsamatik