SPK, Bir Şirketin Halka Arzını, İki Şirketin Bedelsiz Artırımını Onayladı

381

17 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) haftalık bülteninde Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunun onaylandığı duyuruldu. Demisaş Döküm Emaye Mamülleri Sanayi A.Ş. ve Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’nin ise bedelsiz sermaye artırımları kabul edildi.

Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka arz oluyor

SPK tarafından yapılan açıklamada Kocaer Çelik, 212 milyon TL olan sermayesini 21,5 milyon TL artırarak 233,5 milyon TL’ye çıkaracak.

Diğer yandan şirketin mevcut ortaklarından Hakan KOCAER’in sahip olduğu 25,25 milyon TL nominal değerli paylar da halka arz yoluyla satışa sunulacak. Talep toplama aşamasında fazla talep gelmesi durumunda yine Hakan KOCAER’e ait olan 9,35 milyon TL nominal bedelli paylar da satışa sunulabilecek.

Kocaer Çelik halka arzında 1 TL nominal değerli paylar, 27,5 TL sabit fiyattan satışa sunulacak olup payların oransal dağıtım yöntemiyle dağıtılması bekleniyor.

DMSAA ve OYYAT’ın bedelsiz sermaye artırım başvuruları onaylandı

Demisaş Döküm (DMSAA), mevcut 52,5 milyon TL sermaye değerinin yüzde 90’ı kadar bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirecek olup yeni sermayesi 100 milyon TL olacak. Demisaş Döküm tarafından yapılan açıklamada 47,5 milyon TL bedelsiz sermaye artırımının 29,65 milyon TL’si iç kaynaklardan ve 17,85 milyon TL’sinin ise geçmiş yıl kâr paylarından karşılanacağı duyuruldu.

Oyak Yatırım (OYYAT), yüzde 219 oranında bedelsiz sermaye artırımına karar vermiş olup, 94 milyon TL olan mevcut sermayesini 206 milyon TL artırarak 300 milyon TL’ye çıkaracak. Sermaye artırımına konu tutar, şirketin iç kaynaklarından karşılanacak.

Yazar: Günay Caymaz