SISE, TUPRS, THYAO ve ASELS İçin Önemli Gelişmeler

81

15 Mayıs 2023 EconomIcon#ARDYZ – Havelsan ile 0,95 milyon dolarlık sözleşme imzalandığı açıklandı.

#AHGAZ – Şirketin %99,7 bağlı ortaklığı Enerya Enerji’nin halka arzı kapsamında SPK ve Borsa’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#ARMDA – Şirketin Honeywell Partner Executive Forum 2023 etkinliğinde Yılın Distribütörü ödülünü kazandığı açıklandı.

#ASELS – Şirket ile SSB arasında 51,7 milyon dolar ve 81,7 milyon TL’lik sözleşme imzalandığı açıklandı.

#ALKA – Şirketin İzmir Kemalpaşa’da bulunan fabrikasında yapılacak olan Kağıt Üretim Tesisi Kapasite Artış Yatırımı için yapılan ÇED başvurusu kapsamında ÇED olumlu kararı verildiği açıklandı.

TIKLA VE SATIN AL

#ATAGY – Sermaye artırımından elde edilen fonun 3,1 milyon TL’sinin finansman borcu faiz ödemesinde, 6,3 milyon TL’sinin Tekirdağ Ata Corner İnşaat maliyetlerinde, 0,90 milyon TL’sinin Çanakkale İnşaat maliyetlerinde kullanıldığı açıklandı.

#ATAGY – Tekirdağ’daki projenin inşaatının yapı ruhsatının müteahhit firma değişikliği sebebi yenilendiği açıklandı.

#ARASE – Şirket bağlı ortaklığı Aras Elektrik Dağıtım ile Türkiye Enerji, Su Ve Gaz İşçileri Sendikası arasındaki Toplu İş Sözleşmeleri görüşmelerinin anlaşma ile sonuçlandığı açıklandı.

#CONSE – Halka arzdan elde edilen fonun 117,3 milyon TL’sinin kısa vadeli işletme sermayesi kredilerinin kapatılmasında, 86,3 milyon TL’sinin kapasite artışı ile yeni yatırımlarda, 22,7 milyon TL’sinin işletme sermayesinde kullanıldığı açıklandı.

#DGNMO – D’Afric Senegal Furniture unvanlı şirketin tamamının 6,6 milyon euro bedele Doğanlar Yatırım Holding’den devralınmasına karar verildiği açıklandı.

#ECZYT – Şirketin %31’ine sahip olduğu E – Kart’ın, şirketin Eczacıbaşı Holding’in ve Eczacıbaşı Bilişim’in toplam sahip olduğu %50 payın 1,4 milyon euroya satılması için Pay Devir Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#GESAN – Şirketin ADM Elektrik Dağıtım tarafından gerçekleştirilen Trafo Alımı konulu ihaleye girerek 2,7 milyon dolar ile en avantajlı teklifin verildiği açıklandı.

#GLCVY – Deprem bölgesine 3,3 milyon TL bedelli ayni yardım yapılacağı açıklandı.

#GLRYH – A1 Portföy’ün sermayesinin kayıtlı sermaye tavanının 25 milyon TL’den 100 milyon TL’ye, şirket sermayesinin 7,5 milyon TL’den 30 milyon TL’ye çıkarılmasına karar verildiği açıklandı.

#HLGYO – Kocaeli Çayırova’daki Şekerpınar Binası B Blok kısmının 210 milyon TL bedelle satıldığı açıklandı.

#HUBVC – Şirket kayıtlı sermaye tavanının 70 milyon TL’den 300 milyon TL’ye yükseltilmesi kapsamında yapılan başvurunun SPK tarafından onaylandığı açıklandı.
#KZBGY – Şirketin gayrimenkul satışlarının finansal kiralama modeli ile yapılması kararı sonrasında Arı Finansal ile iş birliği yaptığı, Arı Leasing’e, şirketten satın aldığı gayrimenkullerin alış fiyatına %1,5+KDV oranında finansal kiralama işlem bedeli ekleyerek nihai alıcı ile finansal kiralama sözleşmesi düzenleme yetkisi verilmesi sonrasında oranın %2 + KDV olarak revize edildiği açıklandı.

#LKMNH – GES projesi kapsamında Eskişehir’de 220.534 m2’lik arazi alındığı, Lokman Hekim İstanbul Hastanesi içinse 48.582 m2’lik arazi alınması için anlaşma sağlandığı açıklandı.

#MERCN – Theca Ambalaj’ın %30’unun 26,3 milyon TL ile alındığı açıklandı.

#OTKAR – Şirketin 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça, bakım ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan ~ 41 Milyon dolar bedelli ihracat sözleşmesi imzaladığı açıklandı.

#QNBFB – 42 gün vadeli 128 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#PNLSN – İtalya’da bir firmayla, sandvic panel üretim hattı alımı konusunda 5 milyon euro bedelli bir sipariş sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#PRKME – Şirketin bağlı ortaklığı Konya Ilgın’ın rödovans karşılığı işletmekte olduğu ve hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü’nde Konya’daki kömür sahasına ilişkin ruhsatın, Konya Ilgın tarafından devir alınmasına ilişkin protokol imzalanması sonrasında, devir talebi için Bakanlık’a yapılan başvurunun uygun bulunduğunun açıklanması sonrasında ruhsatın devir işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#RALYH – Şirket bağlı ortaklığı Ral Yapı Mühendislik’in Hatay Kırıkhan Kaymakamlığı tarafından düzenlenen Hatay Kırıkhan İlçesinde 1. Grup Ağır Hasarlı Olarak Belirlenen Yapıların Yıkılması ve Enkazın İdarece Belirlenen Enkaz Döküm Sahalarına Taşınma İşi ihalesini İdareye ödenecek 11,4 milyon TL karşılığında 340.864 m2’lik enkazlardan çıkacak olan geri dönüşüm gelirli olarak kazandığı ve sözleşme imzalandığı açıklandı.

#RHEAG – Şirketin Erih Enerji’nin sermayesine %25 oranında 5,1 milyon TL bedel karşılığı iştirak edilmesi ve göstereceği performansa bağlı olarak 1 milyon bedel karşılığı %5 oranında ek pay alımı ile ilgili olarak pay alım hakkının kullanılmamasına karar verildiği açıklandı.

#SEGYO – Şirketin Mecidiyeköy – Metrocity 12.Kat 182 Numaralı Bağımsız Bölümün Şirket’in işletme sermayesi ihtiyacının karşılanması amacıyla Sat – Geri Kirala uygulamasına konu edilmesine, 51,5 milyon TL değer üzerinden Ziraat Katılım Bankası’na şirketin kira kaybı olmadığı da dikkate alınarak satılmasına karar verildiği açıklandı.

#SISE – Petrol İş Sendikası ile Toplu İş Sözleşmeleri görüşmesinde anlaşma sağlandığı açıklandı.
#TERA – 56 gün vadeli 110 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#THYAO – Şirket tarafından 2023 – 2033 yıllarını kapsayan yaklaşık 200 adet geniş gövde ve 400 adet dar gövde olmak üzere toplam 600 adet uçağın temin edilmesi için uçak üreticisi firmalar ve motor üreticileri ile görüşmelerin başlatılmasına karar verildiği açıklandı.

#TUPRS – Entek Elektrik tarafından 40 MW GES ve 417 MW RES olmak üzere, toplamda 7 proje ile 457 MW ilave kapasite için daha ön lisans başvurusu yapılması sonrasında, bu başvurular ile birlikte 190 MW GES ve 1.271,5 MW RES olmak üzere, toplamda 22 proje ile 1.461,5 MW ilave kapasite için ön lisans başvurusunun yapıldığının açıklanması sonrasında Ankara’daki 99,9 MW kurulu gücünde depolamalı RES kurulumuna dair ön lisans başvurusunun olumlu sonuçlandığı açıklandı.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın