Şeker Yatırım Hisse Tavsiyeleri

477

29 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

BIST100

Güne dün pozitif eğilimle başlayan BIST-100 Endeksi, gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirse de güçlü satışlarla karşılaşarak günü %1,54 düşüşle 2.490,24’den tamamladı. Bankacılık Endeksi günü %2,25 düşüşle negatif ayrışma ile tamamladı. Resesyon endişeleri devam ederken global riskten kaçış eğilimi devam ediyor. ABD Borsaları BIST kapanışı sonrası günü güçlü düşüşlerle tamamlarken Avrupa Borsaları günü karışık bir görünümle tamamladı. Geçen haftaki güçlü tepki yükselişi sonrası majör borsalarda kan kaybı devam ederken düşüş trendine giren majör borsalarda tepki yükselişi denemeleri oluşa da bunun satış fırsatı olarak kullanılmaya devam etmesi beklenmektedir. Majör ekonomilerden gelebilecek zayıf verilerin resesyon endişelerini güçlendirerek borsalardaki ve emtiadaki satış baskısını güçlendirmesi beklenir.

VIX Endeksi 28 seviyelerinde seyrederken ABD Borsaları’nda tepki yükselişlerinin güçlenmesi için Endeks’in ilk etapta 25 altına gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. BDDK’nın TL ticari kredi kullanımı için şirketlere döviz varlıklara dayalı kural getirmesi sonrası yeni makro ihtiyati tedbirler gelebileceği ve bunun BIST üzerinde negatif baskı oluşturabileceği beklentisiyle Endeks’te satış baskısı güçlenerek devam etti. BDDK’nın yeni düzenlemesinin orta vadede şirket karlılıkları üzerinde önemli bir etki yaratmasını beklemesek de yeni makro ihtiyati tedbirlerin şirket karlılıkları üzerinde negatif etki yapabileceği beklentisiyle Endeks’te dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Yurtdışı borsalardaki satış baskısının da etkisiyle BIST’te tepki yükselişi denemeleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve Endeks’te kısa vadede dalgalı zayıf seyrin devam etmesi beklenmektedir. Ancak güçlü kar beklentilerinin devam etmesi nedeniyle BIST’te olası güçlü düşüşlerin orta vade için belli seviyelerde alım fırsatı olarak kullanılacağını düşünüyoruz. Bugün ABD’de açıklanacak 1Ç büyüme verisi ve Fed Başkanı Powell’ın yapacağı konuşma takip edilecek. VIOP-30 Endeks kontratı akşam seansını %0,28 yükselişle tamamladı.

BIST kapanışına göre ABD vadelileri ortalama %2’ye, Almanya vadelileri ise %1’e yaklaşan düşüşle seyrediyor. Asya Borsaları’nda satıcılı seyir hakim. Endeks’in güne pozitif eğilimle başlamasını beklerken tepki yükselişleri oluşsa da bunun satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve Endeks’te dalgalı zayıf seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım Tavsiye Listesi

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi