Şeker Yatırım Hisse Tavsiye Listesi

434

17 Mayıs 2022 EconomIcon

BIST100

Güne dün yatay başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, Bankacılık Endeksi’ndeki %2,59 düşüş öncülüğünde günü %1,18 düşüşle 2.390,79’dan tamamladı. Çin’den gelen zayıf ekonomik verilerin de etkisiyle global riskten kaçış eğilimi devam ederken majör borsalar günü karışık bir görünümle tamamladı. Yurtdışı majör borsaların düşüş trendine girdiğini düşündüğümüz için tepki yükselişleri oluşsa da bunun sınırlı kalacağını, stagflasyon ve resesyon endişeleriyle orta vadede borsalardaki düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz. Ancak güçlü satış baskısı sonrası yurtdışı borsalarda tepki yükselişleri oluşabilir.

BIST’te yurtdışı borsalardaki zayıf seyrin de etkisiyle kar satışı baskısı devam ediyor. Yılbaşından beri güçlü performans gösteren Endeks’te bilanço döneminin sona ermesiyle kısa vadede önemli bir beklenti kalmaması ve enflasyona endeksli alternatif bir TL enstrüman çıkabileceği beklentisiyle kar satışı baskısının devam edeceğini düşünüyoruz. BIST’in güçlü performansında yüksek enflasyon beklentisi ana tema olurken enflasyona endeksli kısa vadeli yeni bir TL enstrüman çıkarılması durumunda BIST’te satış baskısını güçleneceğini düşünüyoruz. BIST’te kısa vadede tepki yükselişleri oluşsa da bu durumun satış fırsatı olmaya devam edeceğini ve kar satışı baskısının devam edeceğini düşünüyoruz.

BIST’te son dönemde yabancı satışlarının tekrar güç kazanması da bu beklentiyi destekliyor. Ancak yurtdışı borsalarda güçlü toparlanma yaşanması durumunda endekste de tepki alımları oluşması beklenir. Türkiye 5 yıllık CDS’leri 718 ile 2008 yılından beri en yüksek seviyesini test ederken TL varlıklara ilişkin risk algısının giderek güçlendiğine işaret ediyor. Bilanço döneminin sona ermesiyle negatif ayrışmaya başlayan Bankacılık Endeksi’ndeki negatif ayrışmanın, CDS’lerdeki ve tahvil faizlerindeki yükselişin sürmesiyle devam etmesi beklenmektedir. VIOP-30 Endeksi akşam seansını sınırlı artıyla tamamladı.

BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %1 civarında yükselişle seyrediyor. Çin’in karantina önlemlerini gevşeteceği beklentisiyle Asya Borsaları’nda güçlü alıcılı bir seyir hakim. Endeks’in güne yükselişle başlamasını beklerken Endeks’te tepki yükselişi oluşsa da yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılmaya devam edeceğini ve Endeks’te dalgalı zayıf seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri