Şeker Yatırım “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri!

419

14 Nisan 2022 EconomIcon

BIST100 Yorumu

Güne dün pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, gün içinde 2.497,83 ile yeni tarihi zirve seviyesini test ederken gelen kar satışlarıyla kazançlarını geri vererek günü %0,14 düşüşle 2.460,43’den tamamladı. Bankacılık Endeksi kısa vadeli güçlü pozitif ayrışma sonrası günü %1,57 düşüşle negatif ayrışma ile kapattı. Stagflasyon ve resesyon beklentileri güçlenirken global risk alma iştahı, Fed’in hızlı parasal sıkılaşmaya gidebileceği beklentisiyle zayıf kalmaya devam ediyor. Avrupa Borsaları günü sınırlı düşüşle tamamlarken ABD Borsaları ise günü yükselişle tamamladı.

VIX Endeksi 22 seviyesi altına gerilerken Endeks 20 seviyesi üzerinde kaldıkça ABD Borsaları’nda satış baskısı riski devam edecektir. BIST güçlü görünümünü devam ettirirken Endeks kısa vadeli güçlü yükseliş sonrası gün içinde kar satışlarıyla karşılaştı. ABD ve AB ile ilişkilere yönelik pozitif beklentiler, TL varlıklar içinde enflasyona karşı şu an tek alternatifin BIST olması ve değerleme olarak Endeks’in halen makul seviyelerde olması nedeniyle Endeks’in güçlü görünümünü orta vadede devam ettirmesi beklenmektedir. Bilanço dönemine girilmesi ve başta bankacılık sektörü olmak üzere güçlü kar beklentileriyle Endeks’in yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir. Güçlü yükseliş sonrası Endeks’te ara ara kar satışları yaşanabilir. Ancak olası kar satışlarının alım fırsatı olmaya devam edeceğini ve Endeks’in yükseliş trendini devam ettirmesi beklenmektedir.

Bugün yurtiçinde TCMB faiz kararı takip edilecek. TCMB’nin faizlerde değişiklik yapması beklenmezken PPK metnindeki ifadeler önemli olacak. Yurtdışında ise Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve ABD’de açıklanacak veriler takip edilecek. VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,39 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri yükselişle seyrederken Asya Borsaları’nda genel olarak yükseliş eğilimi hakim. Endeks’in güne yükselişle başlamasını beklerken kar satışları yaşansa da bunun sınırlı kalacağını ve yükseliş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Uyarı: Liste Şeker Yatırım tarafından 14.04.2022 tarihinde paylaşılmış olup tarafımızca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.