Şeker Yatırım “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

459

4 Ağustos 2022 EconomIcon

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, yükselişini devam ettirerek günü %1,39 yükselişle 2.684,46 ile kapanış olarak tarihi zirve seviyesinden tamamladı. Bankacılık Endeksi %2,64 yükselişle pozitif ayrıştı. ABD-Çin arasında yaşanan gerilimin azalması ve ABD’den beklenti üzerinde gelen verilerin resesyon endişelerini zayıflatmasıyla majör borsalar günü güçlü yükselişle tamamladı.

BIST pozitif ayrışmasını devam ettirerek yeni tarihi zirve seviyeden günü tamamladı. Resesyon endişelerinin zayıflamasıyla yurtdışı borsaların tepki yükselişini devam ettirmesi beklenir. VIX Endeksi 22 seviyesi altına gerilerken volatilitenin düşmesiyle ABD Borsaları’nda tepki yükselişinin devam edeceğine işaret ediyor. BIST güçlü bilanço açıklamaları ve beklentileriyle pozitif ayrışmasını devam ettiriyor.

Yurtdışı borsalarda büyük bir bozulma yaşanmadıkça Endeks’in yükseliş eğilimini yeni zirve seviyelerini test ederek devam ettirmesi beklenmektedir. Ancak yurtdışı borsalarda satışlar yaşanması durumunda kısa vadeli güçlü yükseliş gerçekleştiren Endeks’te de kar satışları yaşanması beklenir. BIST’te bilanço beklentileriyle hisse bazlı hareketlerin devam etmesi beklenmektedir. İngiltere Merkez Bankası’nın bugün 25 baz puanlık faiz artışı ile faiz artırımlarına devam etmesi bekleniyor.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,56 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %0,5-0,8 arasında yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda alıcılı bir seyir hakim. Endeks’in güne yükselişle başlamasını ve gün içinde yükseliş eğilimini devam ettirmesini bekliyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın