Şeker Yatırım “AL-SAT-TUT” Tavsiyeleri

372

2 Ağustos 2022 EconomIcon

BIST100

Güne yükselişle başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, yükselişini güçlendirerek günü % 2,47 yükselişle 2.656,32’den kapanış olarak tarihi zirvesinden tamamladı. Global risk alma iştahındaki toparlanma eğilimi momentum kaybetse de Fed’in faiz artırım hızını yavaşlatacağı beklentisiyle devam edebilir. Gün içinde majör borsalar genel olarak sınırlı pozitif eğilimle seyrederken BIST kapanışı sonrası gelen satışlarla günü genel olarak sınırlı düşüşle tamamladı. Halen düşüş trendinde olan majör borsalarda kısa vadede dalgalı seyrin devam etmesi beklenir. VIX Endeksi 23 seviyesi altında seyrederken Endeks 25 seviyesi altında kaldıkça ABD Borsaları’nda tepki yükselişi eğiliminin devamı beklenir.

BIST, güçlü bilanço açıklamaları ve beklentileriyle yükselişini devam ettirerek pozitif ayrışarak günü tarihi zirve seviyeden tamamladı. BIST güçlü bilanço beklentileriyle özellikle hisse bazlı hareketlerle yükselişine devam edebilir. Ancak endeks tarihi zirve seviyelere kısmen düşük işlem hacmi ile ilerlemesi ve BIST’ten yabancı çıkışının devam etmesi nedeniyle Endeks’te yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. DXY Endeksi’ndeki gerilemeye paralel EM para birimleri toparlanma eğilimini devam ettirmesine rağmen TL negatif ayrışmaya devam ediyor.

CDS 900 seviyeleri üzerini test ettikten sonra 780’li seviyelere kadar geriledi. CDS’lerdeki gerileme kısa vade için olumlu olsa da mevcut seviyeler halen TL varlıklar için yüksek risk fiyatlaması içeriyor. TL’deki değer kayıplarının güçlenmesi durumunda ekonomi yönetimi tarafından TL’deki değer kayıplarının önlenmesi için TCMB’nin de işaret ettiği gibi yeni makro ihtiyat tedbirler açıklanabilir. BIST’teki şirketlerin ya da bankaların karlılıklarını negatif etkileyecek yeni makro ihtiyati tedbirler açıklanması, kısa vadede BIST için en önemli risk unsuru olacaktır. BIST’te yükseliş eğilimi devam etse de güçlü yükseliş sonrası yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılma riskinin yükseldiğini düşünüyoruz.

VIOP-30 Endeksi akşam seansını yataya yakın sınırlı eksiyle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri satıcılı seyrediyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret edeceği beklentisi ABD-Çin arasında gerginliğe neden olurken iki ülke arsındaki gerginlik sonrası Asya Borsaları’nda güçlü satış baskısı yaşanıyor. Endeks’in güne negatif eğilimle başlamasını beklerken Endeks, yükseliş eğilimini devam ettirse de yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın