Şeker Yatırım “AL-SAT-TUT” Tavsiyeleri

305

27 Temmuz 2022 EconomIcon

BIST100

Güne pozitif başlangıç yapan BIST-100 Endeksi, yurtdışına paralel kar satışlarıyla karşılaşarak günü %0,45 düşüşle 2.537,12’den tamamladı. Bankacılık Endeksi %1,82 düşüşle negatif ayrışma ile kapandı. IMF’nin global büyüme beklentisini aşağı yönde revize etmesi ve ABD’den gelen verilerin beklentilerin altına kalmasıyla resesyon endişeleri tekrar güçlenirken yurtdışı majör borsalar günü düşüşlerle tamamladı.

Bugün açıklanacak Fed faiz kararı öncesi yurtdışı borsalarda zayıf seyir devam edebilir. Majör ekonomilerden zayıf veriler gelmeye devam etmesi ve Fed’in 75 baz puanın üzerinde faiz artırması ya da daha şahin tonda açıklamalar yapması durumunda yurtdışı borsalarda satışların yeniden derinleşmesi beklenir. VIX Volatilite Endeksi, dün 25 seviyelerini yeniden test ederken Endeks’in 26 seviyesi üzerine yönelmesi ABD Borsaları’nda satış baskısının ve volatilitenin yeniden güç kazanacağına işaret edecektir.

BIST, güçlü bilanço beklentileriyle son döneme pozitif ayrışsa da yön olarak yurtdışı borsalarla birlikte hareket ettiği için Endeks güçlü tepki yükselişi sonrası yurtdışına paralel kar satışlarıyla karşılaştı. Yurtdışı borsalardaki satış baskısının devamı durumunda BIST’te de kar satışlarının devam etmesi beklenir. Ancak, BIST’in güçlü bilanço beklentileriyle yurtdışı borsalara göre daha güçlü görünüm sergileyerek pozitif ayrışmasını sürdürecektir.

Bununla beraber, son dönemde yaşanan güçlü yükselişi sonrası BIST’te sınırlı da olsa kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz. VIOP-30 Endeksi akşam seansını %0,14 yükselişle tamamladı. BIST’in kapanışına göre ABD Dow vadelileri ve Almanya Dax vadelileri pozitif seyrediyor. Asya Borsaları’nda ise genel olarak satıcılı bir seyir var. Endeks’in güne hafif pozitif eğilimle başlaması beklenirken gün içinde yükseliş eğilimi devam etse de yükselişlerin kar satışı fırsatı olarak kullanılabileceğini ve sınırlı da olsa kar satışlarının devam edebileceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın