Şeker Yatırım “AL-SAT-TUT” Tavsiyeleri

564

4 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

BIST100

Güne sınırlı pozitif başlayan ve gün içinde tepki yükselişini güçlendiren BIST-100 Endeksi, günü %1,60 yükselişle 2.443,77’den tamamladı. Resesyon endişeleriyle global riskten kaçış devam ederken yurtdışı majör borsalar haftanın son gününü genel olarak yükselişle tamamlasa da haftalık olarak %1-4 arasında değişen düşüşlerle kapattılar. Düşüş trendinde olan yurtdışı borsalarda ara ara tepki yükselişi denemeleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılarak düşüş trendinin orta vadede devam etmesi beklenmektedir. VIX Endeksi 27 seviyesi altına gerilerken ABD Borsaları’nda tepki yükselişinin güç kazanması için Endeks’in 25 altına gelmesi gerekiyor.

BIST 100 Endeksi ise hafta içinde yaşanan güçlü satışlar sonrası haftanın son gününü tepki yükselişiyle tamamlasa da haftayı % 4,32 düşüşle kapandı. BDDK’nın aldığı makro ihtiyati tedbirlerin şirket karlıklarını negatif etkileyebileceği ya da ek tedbirler gelebileceği endişesi, BIST üzerinde negatif baskıya neden oluyor. Kısa vadede BIST’te tepki yükselişi eğiliminin devam etmesi beklenirken yurtdışı borsalarda güçlü toparlanma yaşanmadıkça yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir. Ancak, bilanço dönemine girmemiz ve güçlü karlılık beklentilerinin korunması nedeniyle BIST ’te olası güçlü satışların orta vade için alım fırsatı olarak değerlendirileceğini düşünüyoruz.

Bugün açıklanacak TÜFE enflasyon verisi için ortalama piyasa beklentisi aylık %4,9 artış yönündeyken Şeker Yatırım olarak bizim tahminimiz %4,50 artış yönündedir. Bugün ABD piyasaları kapalı olacak. VIOP-30 Endeks kontratı Cuma akşam seansını %0,23 yükselişle tamamladı. BIST’in Cuma kapanışına göre ABD ve Almanya vadelileri %1’e yaklaşan yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları yeni haftaya pozitif ağırlıklı karışık bir seyirle başladı. Endeks’in güne pozitif eğilimle başlaması ve gün içinde bu eğilimini koruma çabasında olması beklenirken yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılabileceğini ve bu nedenle kısa vadede dalgalı seyrin devam edeceğini düşünüyoruz.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı