Şeker Yatırım “AL-SAT-TUT” Tavsiyeleri!

1.805

22 Kasım 2022 EconomIcon

BIST100

Yeni haftaya negatif eğilimle başlayan BIST-100 Endeksi gün sonuna doğru artan tepki alımları ile günü %0,96 yükselişle 4.570,32’den tamamladı. Bankacılık endeksi ise pozitif ayrışarak günü %2,29 yükselişle tamamladı. Global risk alma iştahında, ABD enflasyon verileri sonrası oluşan güçlenme momentum kaybederken, yurtdışı majör borsalarda yükseliş yerini kar satışlarına bıraktı. Kısa vadede yurtdışı borsalardaki bu satıcılı seyrin devamı beklenirken bir sonraki Fed toplantısına kadar global risk alma iştahında yeni bir toparlanma olabileceğini düşünüyoruz.

Düşük komisyonlu işlem yapmak için tıklayınız

BIST’te geçen haftaki zirve seviyelerden kar satışları yaşansa da bu düzeltme hareketi büyük oranda endeks ağırlığı yüksek 4-5 hissedeki sert düşüşten kaynakladı. Bu hisseler dışarda bırakıldığında BIST’te güçlü görünüm ve yükseliş eğilimi devam ediyor. Kısa vadede BIST’te hisse bazlı ayrışmaların devam etmesi beklenirken, bankalardaki pozitif ayrışma, TCMB’den faiz indirim beklentisiyle devam edebilir. Bu nedenle kısa vadede kar satışları yaşansa da BIST’in yüksek enflasyon ortamında TL varlıklar içinde alternatifsiz konumunun devam etmesi ve güçlü yurtiçi talebin desteğiyle bir sonraki bilanço dönemine kadar yükseliş trendinin devam etmesi beklenmektedir.

VIOP-30 endeksi akşam seansını %0,33 yükselişle tamamladı. BIST kapanışına göre ABD ve Almanya DAX vadelileri negatif seyrediyor. Çin’de artan kovid-19 vakaları nedeniyle yeniden kapanmaların gündeme gelebileceği beklentisiyle Asya borsalarındaki karışık zayıf seyir devam ediyor. BIST 100 Endeksi’nin güne ağırlığı yüksek bazı hisselerdeki düşüşün etkisiyle negatif eğilimle başlaması beklenirken, gün içinde tepki yükselişi eğiliminin düşük momentumla da olsa TCMB faiz kararına kadar bankacılık hisseleri öncülüğünde devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın