Şeker Yatırım AL/SAT-TUT Listesi

384

19 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

BIST100

Güne pozitif başlayan BIST-100 Endeksi, gün içinde yurtdışına paralel satışların artmasıyla günü %1,44 düşüşle 2.371,25’den tamamladı. Resesyon endişeleriyle global riskten kaçış güçlenirken güvenli liman arayışı ile ABD tahvil faizlerinde düşüş yaşanırken, DXY Dolar Endeksi’nde %1 üzerinde güçlü yükseliş oluştu. DXY’deki güçlenmeye paralel EM para birimleri dolar karşısında güçlü değer kaybına maruz kalırken TL de EM para birimlerine paralel günü değer kaybı ile tamamladı. Resesyon endişeleriyle başta petrol olmak üzere emtia fiyatlarında ve yurtdışı majör borsalarda sert düşüşler yaşandı.

Güne düşüşle başlayan ABD Borsaları ise BIST kapanışı sonrası gelen güçlü tepki alımlarıyla kayıplarını geri alarak günü karışık bir görünümle tamamladı. Orta vadeli düşüş trendine giren majör borsalarda tepki yükselişleri oluşsa da satış fırsatı olarak değerlendirilmesi ve düşüşüne devam etmesi beklenmektedir. Riskten kaçışla birlikte 30 seviyelerine yükselen VIX Volatilite Endeksi günü geri çekilme ile 27 seviyesi üzerinden kapattı. VIX Endeksi 25 seviyesi üzerinde tutundukça ABD Borsaları’nda tepki yükselişleri oluşsa da sınırlı kalması beklenir.

BIST 100 Endeksi yurtdışındaki satıcılı seyir ve uzun bayram tatili öncesi risk almak istemeyen yatırımcıların da satışlarıyla satıcılı seyirle kapandı. BIST’teki satış baskısında yurtdışı borsalardaki satışlar dışında şirket karlılıklarını negatif etkileyecek yeni makro ihtiyati tedbirler açıklanabileceği endişesi de etkili oluyor. Global piyasalarda satışların devam etmesi durumunda BIST’te tepki yükselişi denemeleri oluşsa da satış fırsatı olarak kullanılması ve uzun bayram tatili öncesinde dalgalı seyrin devam etmesi beklenmektedir.

Bugün ABD’de açıklanacak ISM hizmet endeksinin beklentilerden zayıf gelmesi resesyon endişelerini güçlendirerek borsalar ve emtialardaki satış baskısını derinleştirebilir. VIOP-30 Endeks kontratı akşam seansını %0,86’lık güçlü tepki yükselişi gerçekleştirerek tamamladı. BIST kapanışına göre ABD vadelileri %1,5 üzeri yükselişle seyrederken Almanya vadelileri %0,70 yükselişle seyrediyor. Asya Borsaları’nda Hindistan hariç satıcılı seyir var. Endeks’in güne tepki yükselişiyle başlaması beklenirken gün içinde tepki yükselişi devam etse de yükselişlerin satış fırsatı olarak kullanılması ve dalgalı zayıf seyrini devam etmesi beklenmektedir.

Hisseler İçin “AL/SAT-TUT” Tavsiyeleri

Kaynak: Şeker Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber, froto haber, eregl haber, sasa haber, koroplast