Seçim 2. Tura Kaldı! Borsa Düşecek mi?

265

15 Mayıs 2023 EconomIconCumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tura Kaldı! Borsa 15 Günde Nasıl Performasn Gösterecek?

14 Mayıs Pazar günü yapılan seçimlerin son açıklanan sonuçlarına göre seçimler 2. tura kaldı. Borsa İstanbul 15 Mayıs pazartesi günü açılışa yüzde -6,62 düşüş ile başladı. Beklentilere göre çok daha kötü bir başlangıç yapan Borsa İstanbul, 2. tur performansı nasıl olacak? Borsa 2.turda düşecek mi?

Seçim sonuçlarının ardından Türkiye CDS kredi oranları yukarı yönlü hareketlerde bulunuyor. Dolar ve Euro kurlarında ise henüz sert bir hareket görünmüyor. Borsada geçen hafta gelen güçlü alımlar bu hafta satışa geçmesi oldukça yüksek bir ihtimal. Bu bağlamda BIST100 endeksi aşağı yönlü hareketler ile birlite 4400 destek seviyesine doğru düşüş yaşayabilir. Ancak orta ve uzun vadede bu düşüş alım fırsatı olarak görülebilir. Fakat yüksek sermaye sahiplerinin bu seviyelerde ne kadar alım yapacağını bilmek maalesef oldukça zor.

Borsa İstanbul’da kısa vadede yani 2. tur seçimlerinin tekrar yapılmasına kadar aşağı yönlü oynaklık artabilir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi orta ve uzun vadede yukarı yönlü hareketlerin mümkün olduğunu düşünüyoruz. Tekrarlanacak seçime kadar ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacığı açıklamalar borsa için oldukça önemli olacaktır.
BIST100 endeksine teknik olarak bakacak olursak, endekste hareketli ortalamaların arasında bulunan bir görünüm varken volatilite yüksek kalmaya devam edebilir. Gün içi ilk direnç seviyesi 4.837 puan seviyelerindedir. Sonraki direnç seviyelerimiz ise 4.882 ve 4.962 puan bandındadır. Gün içi ilk destek noktası 4.750 puan seviyesidir. Sonraki destek seviyelerimiz ise 4.670 ve 4.640 puan bandıdır.

Borsa İstanbul 2. tur seçimine kadar ne olacak sorusu aslında oldukça kritik bir soru. Herkes tarafından sert düşüşler beklenirken an itibarıyla Borsa İstanbul toparlanmaya başlıyor.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın