Ons ve Gram Altın Düşmeye Devam Ediyor

311

26 Nisan 2022 EconomIcon

Altın, Fed’in bu yılın kalanında şahin kalmaya devam ederek sıkı para politikasını artırarak sürdüreceği beklentisiyle değer kaybetmeye devam ediyor. Geçen hafta başında 1.998 dolara çıkan fiyat dün 1.891 dolara geriledi. Son bir haftada 107 dolar gerileyen fiyat, bugün de 1.900 dolar altında işlem görüyor.

Mart ayında 25 baz puanlık faiz artışı yapan Fed’in %8,5 çıkan enflasyon karşısında daha hızlı hareket etmesi beklenirken üyelerden gelen açıklamalar da bunu destekledi. Başkan Powell, Mayıs’ta 50 baz puan olasılığını desteklerken fiyatlama da %100’e yaklaştı. Ancak piyasalar Mayıs sonrasında da 50 baz puan ve üzeri orandaki artışları oldukça olası görüyor. Dolayısıyla gelecek ayların da fiyatlanması altında baskıya neden oluyor. Dün sadece ons fiyatında değil, gümüşten platine paladyuma kadar sert satışlar yaşandı.

Altında 16 Mart ve 29 Mart’ta yaşanan düşüşte korunan 1.890 dolar tabanı dün de korundu. Ancak haftanın devamında satışların sürmesiyle bu desteğin kırılması durumunda kayıplar hızlanabilir. Şimdilik fiyatlama Mart ayı dip noktayı koruyor.

USD/TRY kurunda sınırlı bir yükseliş olmasına karşın gram fiyatında onstaki kayıp etkili olmaya devam ediyor. Fiyat dün 898 TL ile 28 Mart sonrası en düşük seviyeyi görmesinin ardından bugün 900 TL üzerinde işlem görüyor. 887 TL Mart ayındaki en düşük seviye olarak ilk destek noktası görülüyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing.com