Meta (Facebook), Metaverse İçin Token Geliştirebilir!

329

7 Nisan 2022 EconomIcon

Geçtiğimiz yıl Meta markası altında yeniden yapılanan Facebook’un ana şirketi, yeni kripto varlık projesi olarak Metaverse’te kullanılmak üzere token geliştirme olasılıklarını araştırıyor.

Meta, geçtiğimiz yıllarda gündemine aldığı sabit kripto varlık projesi Diem’i sonlandırdıktan sonra yeni bir token projesi için çalışmalara başladı.

Financial Times’ın haberine göre Meta’nın Roblox oyunu için ROBUX’a benzer merkezi bir uygulama içi token geliştirme planı bulunuyor. Ancak bu projenin bir kripto para olmayacağı ihtimali üzerinde de duruluyor. Bunun yanında haber kaynağı, şirket notlarına ve anonim kaynaklara atıfta bulunarak Metaverse ekosisteminde kullanılacak çeşitli tokenlerin geliştirilmesinin araştırıldığını da belirtirken çalışmaların henüz ilk aşamada olduğu ve projenin değişebileceği veya bırakılabileceği konusunda uyarıyor.

Metaverse aleminde rekabet tüm hızıyla devam ediyor. Web 3.0 şirketleri, Meta’nın çabalarından ayrı olarak açık kaynaklı geliştirmelerine devam ediyor. Animoca Brands’in yönetim kurulu başkanı Yat Siu ise Meta’nın kapalı bir Metaverse inşa etme niyeti olduğu için sanal alemin gelişiminde şirketin bir tehdit oluşturduğunu iddia etmişti.

Meta’nın yeni token projesi henüz bir söylenti aşamasında olsa da kaynaklar, Metaverse aleminde kullanıcılar ve NFT’lerle etkileşime girilebilmesi için bir kripto varlığın gerekliliği üzerinde duruyor. Ancak bu kripto varlığın Facebook’un eski projesi Diem olmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Diem adlı sabit kripto para projesi, 2019 yılında duyurulduktan sonra düzenleyici engeline takılıp ilerleyememişti ve projenin tamamı fikri mülkiyetiyle birlikte kripto odaklı yatırım bankası Silvergate’e satıldı.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing