Merkez Bankası 20 Yılın Zirvesine Çıkan Enflasyonu Değerlendirdi!

376

5 Nisan 2022 EconomIcon

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün açıklanan ve %61,14 ile son 20 yılın en yüksek seviyesine çıkan enflasyonu değerlendirdi.

Genele yayılan ve en çok enerji, emtia ve gıda fiyatlarından kaynaklanan enflasyonda son dönemde jeopolitik etkenlerin belirginleştiğine dikkat çekilen değerlendirmede, elektrik fiyatlarında kademeli tarife sisteminde yapılan düzenleme ve KDV indiriminin daha olumsuz bir görünümü sınırladığı belirtildi.

Mart ayında gıda tarafında yükselen yem fiyatlarının etkilediği kırmızı ve beyaz et kalemlerinin yanı sıra patates ve yumurtanın olumsuz ayrıştığına dikkat çekilirken işlenmiş gıda gruplarından ekmek ve tahıllarda görülen %5,65 oranındaki artışta buğday fiyatlarındaki artışın etkili olduğu belirtildi. Ay çiçek yağı öncülüğünde katı-sıvı yağlar ile et ürünleri, şeker ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışı öne çıktı.

Merkez Bankasının Mart ayı enflasyon değerlendirmesi şöyle:

“Yılın başından itibaren emtia fiyatlarında gözlenen artış eğilimi jeopolitik gelişmelerle beraber bu dönemde bir miktar daha belirginleşmiştir. Türk lirası cinsinden uluslararası enerji fiyatlarındaki görünüm yurt içi enerji fiyatları üzerinde etkili olurken elektrik fiyatlarında kademeli tarife sisteminde yapılan düzenleme ve KDV indirimi daha olumsuz bir görünümü sınırlamıştır. Gıda yıllık enflasyonundaki yükseliş alt gruplar genelinde devam ederken, son dönemde aylık bazda yüksek artışlar kaydeden taze meyve ve sebze fiyatları Mart ayında görece yatay seyretmiştir. Ayrıca, gıda grubu alt kalemlerinde KDV indiriminin sarkan etkileri de gözlenmeye devam etmiştir. Temel malda yıllık enflasyon giyim ve ayakkabı grubunda yatay seyrederken diğer alt gruplarda yükselmiştir. Bu dönemde, hizmet grubunda yıllık enflasyon alt gruplar genelinde artmış, enerji ve gıda fiyatlarındaki görünüme paralel olarak ulaştırma ve lokanta-otel öne çıkan gruplar olmaya devam etmiştir.

Uluslararası emtia fiyatlarında devam eden güçlü yükseliş ve tedarik zincirlerindeki aksamalar neticesinde üretici fiyatlarındaki artışlar sürmüştür. Bu görünüm altında, B (İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE) ve C (enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE) göstergelerinin yıllık enflasyonlarındaki yükseliş devam etmiştir.”

Yazar: Necdet Erginsoy

Kaynak: Investing