Kapanışın Ardından Günün Öne Çıkanları

321

4 Ağustos 2022 EconomIcon

Borsa İstanbul, bugün de yükseliş trendine devam etti. BIST 100 endeksi, rekor açılış sonrası 2.720 puan bandında yatay hareket etti.

BIST 100 endeksi, kapanışa doğru yüzde 1,6’nın üzerinde yükselişle 2.730 puana doğru ilerliyordu.

Küresel piyasalarda bugün Asya borsaları, günü Taiwan Weighted endeksi dışında artıda kapattı. ABD borsaları ise açılışta hafif ekside devam ediyordu. Avrupa borsaları ise kapanışa doğru hafif pozitif bir seyre sahipti. DAXCAC 40 ve Euro Stoxx 50, yüzde 0,3 oranında değer artışına sahipti.

Borsa İstanbul, bugün de küresel piyasalardan pozitif ayrışmaya devam ediyor. Bugün öne çıkan sektör endeksi ise yüzde yüzde 6’ya yakın yükselen leasing ve faktöring oldu. Bankalar, bugün ortalamada yüzde 2,5’in üzerinde artarken yükselişe destek oldu. Bugün piyasadan negatif ayrışan sektör ise yüzde 1’e yakın düşen gayrimenkul yatırımları oldu. Elektrik sektörü de yüzde 0,4’a yakın kısmi bir düşüş gördü.

Holding sektörü, yüzde 1,5 oranında yükselirken BIST Sınai endeksi, yüzde 2’ye yakın değer kazandı.

Günün öne çıkan hisse senetleri

Borsa İstanbul’un son saatinde Yapı Kredi (YKBNK), Karsan (KARSN), Akbank (AKBNK), Şişecam (SISE), Türk Hava Yolları (THYAO) hisseleri, en çok işlen gören hisse senetleriydi.

Bugün en çok kazandıran hisse senetleri, tavan fiyatından işlem gören Dardanel, Koroplast, Tümosan Motor, Klimasan, Eminiş Ambalaj ve Obase Bilgisayar oldu.

28 Temmuz’da işlemlere başlayan Koroplast, 5. işlem gününde de tavan fiyattan işlem görerek toplamda değerini yüzde 65 arttırdı ve 8,26 TL fiyatına ulaştı. Obase Bilgisayar ise 2. işlem gününü de tavan fiyattan kapatmaya hazırlanırken 12,7 TL’ye yükseldi.

Günün en çok değer kaybıyla kapatmaya hazırlanan hisseler arasında ise Kızılbük Gayrimenkul, Cosmos, Servet GYO, Sinpaş GYO, Birko Birleşik ve Türker Proje vardı.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın