İspanya Merkez Bankası, Avrupalıların Kripto Para Kullanımı Hakkında Rapor Yayımladı

319

27 Nisan 2022 EconomIcon

İspanya Merkez Bankası, 2021 yılında İspanya ve Avrupalıların kripto paraları nasıl kullandıklarına dair bir araştırma raporu yayımladı.

Rapora göre Avrupalılar daha çok merkeziyetsiz servisleri ve Bitcoin ile Ethereum gibi kripto paraları tercih ediyor. Raporda ek olarak, Avrupa’daki kripto para işlem hacimlerinin yıllık 845 milyar euroya ulaşarak Amerika Birleşik Devletleri’ni geride bıraktığı da belirtiliyor.

Arkasında destek olmayan kripto paralar ve merkezsizlik

İspanya Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapora göre Avrupalılar, arkasında belirli isimlerin olmadığı kripto paralara rağbet gösteriyor. Geçtiğimiz yıl yapılan kripto para işlemlerinin yüzde 60’ı bu tanıma uyan Bitcoin ve Ethereum transferlerinden oluşuyordu. Arkasında bir yapının olduğu kripto paralar yüzde 25’te kalırken, geri kalan yüzde 15’lik kısım ise diğer altcoin’leri içeriyor.

Raporda ilgi çekici başka bir bilgi ise İspanyolların yüzde 64’ünün merkezsiz servisleri tercih etmesi ve işlemlerini bu platformlar üzerinden gerçekleştirmesi. İspanya’daki bu yüksek orana kıyasla Avrupa genelinde merkezsiz platformların tercih edilmesi yüzde 53’te kaldı.

Avrupa’da Binance ve Bit2me gibi merkezî kripto para borsalarının güç kazanmasının aksine hukuksal zemin, yatırımcıları işlem yapmak için başka platformların arayışına sürüklüyor. Bu boşluğu ise Uniswap, Pancakeswap, Sushiswap gibi merkezsiz borsalar dolduruyor.

Raporun bir diğer ilgi çekici vurgusu ise suç verilerine dair. Haziran 2020 ve Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan kripto para işlemlerinin yalnızca yüzde 1’inin hırsızlık ve dolandırıcılık gibi yasal olmayan aktiviteler için kullanıldığı belirtiliyor.

Avrupa’da hangi ülkeler kripto para dostu?

Rapora göre Fransa, Avrupa’da kripto para işlem hacmine göre ilk sırada yer alıyor. İkinci, üçüncü ve dördüncü sırada yer alan ülkeler ise sırasıyla Almanya, Hollanda ve İspanya olmuş.

Bu sonuçlar şaşırtıcı görülmüyor. Zira bir başka raporda, Fransa’nın Bitcoin ticareti yapan en önde gelen ülke olduğu sonucuna varılmıştı. Aynı raporda bir diğer şaşırtıcı veri ise İsviçrelilerin en karlı işlemleri gerçekleştiren millet olduğu yönündeydi.

Fransa Cumhurbaşkanı olarak geçtiğimiz günlerde yeniden seçilen Emmanuel Macron da kripto para dostu söylemleri ile dikkat çekiyor. Macron verdiği bir röportajda, Fransa’nın Web3 gibi yeni gelişen teknolojiler ile ilgilendiğini dile getirerek regülasyonların inovasyonları engellememesi gerektiğini söylemişti.

Bu makale ilk olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır