İntegral Yatırım Haftalık Piyasa Stratejisi

395

4 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Haftalık Piyasa Stratejisi

Resesyon endişeleri ve parasal sıkılaşma baskısı geçtiğimiz hafta da risk iştahı üzerinde negatif etkisini sürdürdü. Endekslerde ve emtia cephesinde sert kayıplar izlendi. ABD ve Avrupa’da tüketici güveni verilerinde de zayıflayan bir tablo ortaya çıkarken risk iştahı üzerindeki baskı sertleşti. Endekslerde toparlanmalar tepki yükselişi olmakla sınırlı kalıyor ve satış baskısı izleniyor.

İçeride de küreseldeki zayıf risk iştahının yansımaları hissediliyor. BDDK kararının ardından Borsa İstanbul’da görülen kayıplar haftanın son iki işlem gününde izlenen toparlanmaya karşın haftalık bazda %4,32’ü buldu. Toparlanmanın devam edip etmeyeceği konusunda küreseldeki seyir de önemli olacak. Ancak bayram öncesi olması nedeniyle nakit ihtiyacı ve uzun tatil öncesi hacim düşük ve satışlar ağırlıklı olabilir.

Tarım dışı istihdam haftanın verisi olacak

Bu hafta ABD’de Cuma günü Haziran ayı tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek. Haftanın en önemli verisi olacak. Fed’in faiz artırımları konusunda istihdam piyasasına verdiği önem açısından veride gidişat yakından izlenecek. Ayrıca Çarşamba günü son Fed toplantısına ait tutanaklar takip edilecek. Çarşamba ve Perşembe günü Euro Bölgesi ve ABD’de nihai hizmetler PMI rakamları açıklanacak. Ayrıca Ayrıca Perşembe günü Fed üyesi Bullard’ın, Cuma günü Williams’ın, ve Cuma günü ECB Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takip edilecek.

Yeni haftaya TÜFE rakamları ile başlıyoruz

İçeride haftanın en önemli ve ilk verisi Haziran ayı TÜFE rakamları olacak. Mayıs’ta %73 üzerine çıkan verinin Haziran’da %78’e yükselmesi bekleniyor. Cuma günü ise TCMB’nin düzenlediği piyasa katılımcıları anketi ve cari denge açıklanacakken Kurban Bayramı arefesi nedeniyle piyasalar yarım gün işlem görecek. Ayrıca derecelendirme kuruluşu Fitch’in de Türkiye kredi notu değerlendirme raporunu yayımlaması bekleniyor.

Borsa

Geçtiğimiz hafta Borsa İstanbul’da, BDDK kararının etkisiyle özellikle döviz pozisyonu fazla olan şirketlerde satış baskısı izlendi. Haftanın son iki işlem gününde izlenen toparlanmaya karşın haftalık bazda %4,32 kayıp kaydedildi. Teknik anlamda toparlanmanın sürmesi için 2490 seviyesindeki 50 günlük ortalamanın üzerinde kalıcı seyirlere ihtiyaç var. Bu seviye üzerinde 2535 direnci takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 2370 seviyesi endekste destek görevi görüyor ancak 2490 altında kısa vadeli işlemler riskli olabilir.

Not: Pozisyon girişleri Pazartesi açılış seansında oluşan fiyatlardan yapılacaktır. Giriş maliyetine göre satış hedefi ve stop loss seviyeleri belirlenecektir. Açılış seansının ardından tablomuz giriş fiyatları ile güncellenip tekrar gönderilecektir.

Kaynak: İntegral Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli, bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, kurban bayramında borsa, borsa kurban bayramı, borsa bayram, bayramda borsa kapalı mı? borsa ne zaman kapalı