İntegral Yatırım Haftalık Hisse Önerileri

570

17 Mayıs 2022 EconomIcon

Haftalık Piyasa Stratejisi

Geçtiğimiz hafta ana tema, 20 yılın zirvesini yenileyen Dolar Endeksi karşısında zayıflayan risk iştahı oldu. ABD enflasyon verisinde gerilemeye karşın beklentilerin üzerinde seviyelerin devam etmesiyle güçlü Dolar teması küresel piyasalarda hakimiyetini aynen sürdürüyor. ABD’de endeksler son 1,5 yılın en düşük seviyelerine kadar gerileyerek %6’lık düşüşün ardından haftanın son işlem gününde gelen tepki alımlarıyla toparlansa da zayıf seyir sürüyor. Agresif Fed beklentileri tüm dünya piyasalarını olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aylarda reel getiri arayışı hikayesiyle küreselden pozitif ayrıştığına şahit olduğumuz Borsa İstanbul, geçtiğimiz hafta pozitif ayrışmayı başaramadı.

Küreselde güçlenen Dolar karşısında DolarTL kuru 15 seviyesini aşarken, ülke risk primimiz CDS de 700’ü aştı. CDS’teki bu yükseliş TL cinsinden varlıklar üzerinde baskı yarattı ve Borsa İstanbul’da özellikle bankacılık hisseleri negatif etkilendi. Kur’da hassasiyetin sürmesi ve risk primimizde yükselişin korunması Borsa İstanbul’u negatif etkilemeye devam edebilir. Diğer taraftan enflasyon korumalı tahvil ürününe ilişkin beklentiler de Borsa İstanbul üzerinde baskı yaratıyor.

Bu hafta Dolar’ın seyri ve ABD borsalarının tepkisi ile enflasyon korumalı tahvil ürününe ilişkin gelişmeler yakından izlenmeye devam edilecek.

Fed üyelerinden gelecek açıklamalar izlenmeli

Bu hafta Salı günü Euro Bölgesi büyüme ve ABD’de sanayi üretim rakamları, Çarşamba günü Euro Bölgesi ve İngiltere’den enflasyon verileri takip edilecek. Fed üyelerinden de hafta boyu açıklamalar gelmesi bekleniyor. Fed üyelerinden gelecek açıklamaların niteliği Dolar ve küresel piyasalar üzerinde etkili olabileceğinden yakından izlenmeli.

İçeride haftaya cari denge rakamları ile başlıyoruz. Geçtiğimiz 4 ay açık veren cari dengenin açık vermeye devam etmesi bekleniyor. Haftanın son işlem güveninde ise Tüketici Güveni açıklanacak.

Dolar/TL

DolarTL geçtiğimiz hafta küresel ortamda güçlenen Dolar’ın etkisiyle 15 eşiğini kırdı. 15’in aşılmasıyla beraber yükselişi hız kazanan kur, 15,50’ye dayandı. Kurda 20 Aralık’tan bu yana görülen en yüksek seviyelerdeyiz. Mevcut seviyelerde yeni alımlara girmek riskli olmakla beraber var olan pozisyonlar korunabilir. Genel olarak teknik anlamda yükselişin devamında 15,60 ve 15,71 ilk hedefler olabilir. Geri çekilmelerde ise 15 seviyesi güçlü bir destek olacak gibi görünüyor.

Borsa

Borsada yaklaşık 2 ay süren rallinin ardından yükseliş temposu yerini düzeltmeye bırakmış görünüyor. Bayram tatili öncesi başlayan yataylaşma ivmesi küresel ortamdaki ve iç dinamiklerdeki yeni haber akışlarıyla devam ediyor. Teknik açıdan geçtiğimiz hafta 2406 seviyesi altına sarkan ancak haftanın son işlem gününde toparlayan endekste 2406 kritik önem arz etmeye devam ediyor. Bu seviye üzerinde korundukça pozitif görüşümüzü koruyoruz. Ancak tekrar 2406 altına sarkmalarda satışların hız kazanabileceği ve orta vadede yükselen trendin bozulduğu bir ortam oluşabilir.