IMF’den Kripto Piyasası Hakkında Uyarı

288

29 Temmuz 2022 EconomIcon

Sorunlar Devam Edebilir!

IMF, kripto piyasasında sorunların devam edebileceği konusunda uyarıyor!

Uluslararası Para Fonu (IMF) yöneticisi, kripto paralar ve hisse senetlerini içeren riskli piyasalarda satışların devam edebileceği konusunda düşüncelerini paylaştı.

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Direktörü Tobias Adrian, bu hafta Yahoo Finance ile yaptığı bir röportajda kripto piyasalarında satış baskısının henüz ortadan kalkmadığına inandığını söylerken daha fazla kripto şirketinin finansal açıdan başarısız olacağını iddia etti.

IMF, kripto piyasasında satışların devam edeceğini öngörüyor

IMF direktörü, dünya genelinde bir resesyon durumunun belirginleşmesi durumunda kripto paraların bu durumunda daha olumsuz etkilenebileceğini söylerken kripto projeleri arasında özellikle algoritmik sabit kripto varlıkların yüksek risk taşımaya devam ettiğini belirtti.

Algoritmik sabit kripto varlıklarla ilgili riskler, son olarak Mayıs ayında Terra ekosisteminin sabit kripto varlığı TerraUSD’nin (UST) çöküşü sonrası gündeme gelmişti. 2022 yılında makro ekonomik koşullardan olumsuz etkilenen kripto para piyasası, Terra’nın çöküşüyle düşüşünü hızlandırdı ve ilerleyen günlerde birçok kripto şirketi, iflasa kadar devam eden bir mali krize girdi.

IMF Direktörü, sabit kripto paralardaki riskler üzerinde duruyor

Tobias Adrian, algoritmik sabit kripto paralar haricinde itibari parayla desteklenen sabit kripto varlıklarında risk altında olduğunu iddia etti. Bu risk, geçtiğimiz aylarda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ve Fed tarafından da dile getirilmişti. Adrian, özellikle Tether (USDT), üzerinde dururken bu varlığı bire bir olarak itibari parayla desteklenmediğini hatırlattı ve bunun da bazı güvenlik açıkları sunduğunu söyledi.

IMF direktörü, mevcut ekonomik durumu, 2008 mali kriziyle karşılaştıranlara cevap olarak benzer düzeyde bir risk görmediğini aktarırken şu ifadeleri kullandı:

“2008 krizinde en endişe verici olan konu, bankaların gölge bankalara yüksek oranda maruz kalmasıydı ve şu anda bankaların kripto piyasası yoluyla gölge bankalara maruz kaldığını görmüyoruz.”

Bunun yanında Tobias Adrian da yatırımcıları ve finansal istikrarı korumak adına düzenlemelere ihtiyaç olduğunu kabul ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın