İddia: 500 TL’lik banknot ve 5 TL’lik madeni para geliyor

373

25 Nisan 2022 EconomIcon

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu, gündemi değiştiren bir iddiada bulundu. Babuşcu’nun iddiasına göre 500 TL’lik banknotlar ve 5 TL’lik madeni paralar için hazırlıklar başladı.

Daha önce yeni banknotların piyasaya sürüleceğine dair iddialar reddedilse de enflasyondaki artış, 500 TL’lik banknotun piyasaya sürülebileceği ihtimaline dair kamuoyu önyargısını güçlendiriyor.

2009’dan beri aynı banknotlar kullanılıyor

Türkiye’de 1 Ocak 2009 tarihinden beri Dokuzuncu Emisyon Grubu (E9) banknotları kullanılıyor. Buna göre tedavülde 5-10-20-50-100 ve 200 TL’lik banknotlar bulunuyor. Banknotların tamamı Türkiye’de basılıyor.

Daha önce, 2005 ve 2009 yılları arasında, “Yeni Türk Lirası” ibaresiyle Sekizinci Emisyon Grubu (E8) banknotları kullanılmaktaydı. Bu grup 1 Ocak 2010’da tedavülden çıkarıldı. Yeni gruba geçilirken TL’nin başındaki “Yeni” ibaresi de tarih oldu.

1 Ocak 2009’da aynı zamanda madeni paralarda da yeni bir döneme geçildi. Yeni Türk lirası döneminin sona ermesiyle tüm madeni paraların tasarımı değişti, paralar küçüldü ve hafifledi. Babuşcu’nun iddiasına göre 1-5-10-25-50 kuruş ve 1 TL’lik madeni paraların yanında 5 TL’lik madeni paranın da tedavüle sokulması söz konusu.

Sosyal medyanın gündemi değişti

Babuşcu’nun iddiasının ardından Twitter’da “#500LiranınArkasında” etiketiyle kullanıcılar fikirlerini paylaşmaya başladı.

Yorumlarda daha çok, yeni banknotun arkasında hangi ismin portresinin olacağına dair spekülasyonlar dolaşıyor ve işlenmiş görseller yer alıyor.

CHP’den açıklama geldi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, iddiaların ardından yeni banknot söylentilerine dair açıklamalarda bulundu. Öztrak, Twitter sayfasındaki paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“En büyük banknot olan 200 lira, 2009 Ocak ayında çıkarıldı. O gün 200 lira ile alınan aynı mal ve hizmeti, bugün almak için: 2 tane 500’lük bir de 50’lik banknota ihtiyaç var. Nereden nereye…”

 

Şenol Babuşcu kimdir?

Yeni banknot ve madeni paralarla ilgili çalışmaların başladığı iddiasını ortaya atan Şenol Babuşcu, bir dönem Ziraat Bankasının genel müdür yardımcısıydı. Babuşcu’nun Twitter hesabındaki biyografi bölümünde ise ZiraatBankası (E)Genel Müdür Yardımcısı, Halkbank (IS:HALKB)(E)Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi, Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof.Dr.” ifadeleri bulunuyor.

Babuşcu, “senolbabuscu.com” web sitesinde yer alan bilgilere göre 1965 yılında dünyaya geldi ve kariyerine 1987 yılında Maliye Bakanlığında araştırmacı olarak başladı. 1981-1995 yılları arasında Halk Bankasında farklı pozisyonlarda görev yapan Babuşcu, 1995’te Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanı olarak kapısından girdiği Ziraat Bankasında 2001 yılında Genel Müdür Yardımcısı pozisyonundaydı.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: Investing.com