Hisse Senedi Fiyatında %52 Yükseliş Bekleniyor!

259

16 Ocak 2023 EconomIcon

Akbank (AKBNK) Hissesinde Yüksek Getiri Bekleniyor!

Tavsiye: AL

Güncel Fiyat: 17.81 TL
Hedef Fiyat: 27,02 TL
Beklenen Getiri: %52

Güçlü karlılık oranı ve pazar payı kazanımları

Güçlü sermaye tamponu, dinamik bilanço yönetimi, yüksek getirili kredi portföyü, ihtiyatlı karşılık politikasını gözönünde bulundurarak AL olan tavsiyemizi koruyoruz. Banka 2022 yılında vadesiz mevduatlardaki en yüksek pazar payı kazanımı ile özel bankalar arasında lider konumdadır ve marjları korumada avantajlı pozisyondadır.

Güçlü sermaye tamponu ve yüksek iç sermaye üretimi kapasitesi ile olası kur şoklarına karşı korunaklı yapı. Banka %23,5 seviyesindeki güçlü sermaye yeterlilik oranı ile rakipleri arasında birinci sıradadır ve piyasa payı kazanımlarını sürdürmek için elverişli bir konumdadır.

AKBNK net karının geçen seneye göre %30 oranında daralmasını bekliyoruz. 23,75 TL olan hedef fiyatımızı 27,02 TL olarak revize ediyoruz. Yeni hedef fiyatımızın %52 artış potansiyeli bulunmaktadır. “AL” tavsiyemizi koruyoruz. Hisse 2023T 2,2x F/K (Benzerlerine göre %17 iskontolu) ve 0,6x F/DD çarpanlarıyla ve %28,6 ortalama özkaynak getirisiyle işlem görmektedir.

Vadesiz mevduat pazar payında yüksek kaznımla birlikte lider konumda ve yüksek getirili kredi portföyü bulunuyor. 2022 yılında vadesiz mevduatlardaki pazar payı artış oranı 24 baz puan olup özel bankalar arasındaki en yüksek seviyedir. Zamanlaması iyi olan bu stratejinin marjları desteklemesini öngörüyoruz. Tüfe endeksli tahvillerin özkaynaklara oranı %76 seviyesinde olup rakipleri arasındaki ikinci en yüksek seviyededir ve marj gelişiminin enflasyona duyarlılığı görece yüksektir. 2022 yılında yüksek getirili ihtiyaç kredilerindeki sektör üstü büyüme stratejisinin marjları orta vadede desteklemesini bekliyoruz.

Bankanın ücret ve komisyon gelirlerinde devamlılığı mümkün olan artış. 2023 yılında %40 artış planlıyoruz. Ücret ve komisyon gelirlerinin faaliyet giderlerini karşılama oranı %56,8 seviyesinde olup rakiplerin altındadır.

Aktif kalitesi yönetiminde güçlü performans. 2022 yılında yakın izlemedeki kredilerdeki artış oranı %6 olup rakipleri arasındaki en düşük seviyedir ve orta vadede aktif kalitesinin korunmasında avantajdır.

Beklentimizden daha olumsuz seyreden sorunlu fonlama maliyetleri hisse performansında olumsuz etki yapabilir.

Rapor Sahibi: Şeker Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın