Hisse Sattıktan Sonra Para Ne Zaman Hesaba Geçer?

924

1 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Hisse senedi satışının ardından paranın ne zaman hesaba geçeceği yeni yatırımcılar tarafından oldukça merak edilen bir konu. Bu durum bazen yatırımcıları korkutabilir ya da paniklendirebilİr. Fakat merak etmeyin paranız en fazla “iki iş günü” içerisinde hesabınıza yatacak.

Pazartesi günü satış işlemini gerçekleştirdiğiniz hissenin tutarı Çarşamba günü ya da en geç Perşembe günü sabahı hesabınıza yatmış olacaktır. Perşembe ya da Cuma günü satış işlemini gerçelşetirdğiniz hissenin parası ise en erken haftaya Pazartesi ya da Salı günü hesabınıza geçecektir.

Eğer bir ihtiyaç doğrultusunda hisse senedi satış işlemi gerçekleştiriyorsanız bu durumu göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Peki Neden 2 Gün Bekliyoruz?

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş (Takasbank), Borsa İstanbul bünyesinde mevcut piyasalarda gerçekleşen menkul kıymetler ile ilgili işlemlerin nakit ve menkul kıymet takasını sonuçlandırmak üzere yetkilendirilmiş merkezi takas kuruluşudur. Yatırımcıların aldıkları ya da sattıkları hisse senetleri 2 gün boyunca burada saklanmaktadır. Takas günü ise T+2 şeklinde, işlemi izleyen ikinci iş günüdür. Yani söz konusu hisse senedi ile ilgili işlem gerçekleştikten 2 gün sonra para hesaba geçer.

Hisse Sattıktan Sonra Hisse Alınır Mı?

Bankanızın internet ve mobil bankacılığından yaptığınız hisse yatırımlarınız için belli kurallar bulunmaktadır. 2 gün kuralı tüm banka ve aracı kurumlarda geçerlidir. Hisseyi sattıktan sonra paranız hisse senedi hesabınızda bekletilir, hisseyi bozduktan hemen sonra (eğer hisse bürük takasta değilse) farklı bir hisse alımı yapabilirsiniz. Hisse senedi bozduktan sonra hisse alımını vadesiz bakiyeniz ve yatırım hesabı bakiyenizdeki miktar kadar alım yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Piyasadan Satış Verdim Ama Bozmadı?

Hisse senedi yatırımını yeni başlayan kişiler, hisse senedini piyasadan emir verdikten sonra bozmamasından da şikayetçidir. Hisse senedinizi piyasadan emir verdikten sonra eğer alıcı yoksa beklemek zorunda kalabilirsiniz. Güncel piyasaya göre veya daha yüksek miktardan emir verdiyseniz emir gerçekleştirilince, yatırım hesabınızda hisse senedi gözükmemesi gerekmektedir. Ayrıntılı alım satım işlemlerini yatırım sayfasından kontrol edebilirsiniz.

Hisse senedi alım satım işlemlerini bankanızın internet bankacılığı ve mobil bankacılıktan bulunan “yatırım” sayfaları aracılığıyla yapıyorsanız, siz de bankanızın yatırım bölümü müşteri hizmetlerini arayarak teknik destek alabilir, istediğiniz sorunun cevabına hemen ulaşabilirsiniz. Bu sayfamızda sizler için araştırmalar yaparak, satılan hisse ne zaman hesaba geçer sorusun yanıt aradık. Siz de sayfamızda yer alan bilgilerden yararlanarak güncel borsa verilerini öğrenebilir ve yatırım işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 

 

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri, hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri, borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri, borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, hisse sattım para hesabıma geçmedi, para hesabıma geçmedi, para ne zaman hesabıma geçer? borsa para hesabıma geçmiyor, hisse parası ne zaman hesaba geçer, ne zaman hesaba yatar, sıkça sorulan sorular, en çok sorulan sorular, en sık sorulan sorular, soru