Hisse Fiyatında %53 Yükseliş Bekleniyor!

55

8 Ocak 2023 EconomIcon

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY195,00
Son kapanış, TL/hisse TRY127,30
Yukarı potansiyel %53

Bim Mağazaları (BIMAS) Yatırım teması

Gıda perakende sektörüne ilişkin son dönemde artan negatif haber akışı ve Bim özelinde 3. çeyrek marjların sürpriz bir şekilde beklentilerin altında kalması nedeniyle hisse son 3 ayda endeksin %30 gerisinde kaldı. Artan riskler nedeniyle fazlasıyla cezalandırıldığını düşündüğümüz hisseyi en çok önerilenler listemizde tutmaya devam ediyoruz. BIMAS’a ilişkin olumlu görüşümüzün nedenlerini: 1) hanehalkı tüketim eğilimindeki değişim nedeniyle tüketimin dayanıklı tüketim mallarından hızlı tüketim ürünlerine kayması, düşen alım gücü nedeniyle indirimli mağazaların trafik verilerinin olumlu etkilenmesi ve geçmiş dönem ortalamalarının üzerinde seyreden gıda enflasyonu nedeni ile büyümenin yılın son çeyreğinde ve 2023 yılında güçlü kalmaya devam edeceği öngörümüz, 2) son birkaç çeyrektir artan marj baskısının yılın son çeyreğinde çeyreklik bazda toparlanacağı ve FAVÖK marjının en azından Şirket’in 2022 yılını öngörülerinin alt bandını yakalayacağı beklentimiz, 3) büyümenin yarattığı operasyonel kaldıraç etkisinin, personel giderlerindeki artışı büyük ölçüde telafi edeceği ve Şirket’in 2023 yılında marjlarını koruyacağı yönündeki görüşümüz, 3) mevduat getirilerinin enflasyonun altında kaldığı ortamda enflasyona karşı sağladığı korunmanın yatırımcılar tarafından göz ardı edilemeyeceğini düşünmemiz, 4) mevcut ekonomik konjonktürde mağaza ulaşılabilirliğinin artması ve kira artış oranlarının halen manşet enflasyonun altında kalması nedenleriyle yüksek mağaza açılış hızının devam etmesi (+10%) beklentimiz, 5) hisse fiyatının güçlü operasyonel sonuçları yansıtmadığını gösteren değerlememiz olarak sıralayabiliriz.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Güçlü finansal sonuçlar açıklanması ve Türkiye’ye ilişkin risk algısının düzelmesi en önemli olumlu katalizörler olarak görünüyor. Regülasyon riski ise en önemli risk faktörü olarak öne çıkıyor.

Değerleme

BIMAS, 6,4x 2023T F/K 2 yıllık tarihsel ortalamalarına %55 iskonto ile işlem görüyor. Güçlü büyüme, dayanıklı marjlar ve yüksek nakit akışı tahminleri göz önüne alındığında mevcut seviyelerin alım fırsatı sunduğunu düşünüyoruz.

Kaynak: Ak Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın