Hisse Fiyatında %68 Yükseliş Bekleniyor!

317

22 Mayıs 2023 EconomIconTavsiye: AL

Kapanış Fiyatı: 44,14 TL
Hedef fiyat: 74,00 TL
Getiri potansiyeli: %68
Artan yurt içi satış hacmi ve yurt dışı ayak izi…

Desa Deri (DESA) AL tavsiyesi ile araştırma kapsamımıza alırken, hedef fiyatımızı 74,00 TL olarak belirliyoruz. 12 aylık hedef fiyatımız 68% getiri potansiyeline işaret ediyor. Değerlememizin ana katalistleri i) Yaklaşan yaz sezonu katkısıyla bavul segmentinde hacimsel büyüme beklentimiz ii) Toscana Fabrikasının şirketin hem uluslararası bilinirliğine hem de operasyonel verimlilik ve karlılığına pozitif etkilerinin olacağı öngörümüz iii) Şirketin iş modelini trendler doğrultusunda uyarlayabilmesidir. DESA, tahminlerimiz doğrultusunda 2023T’de 2,9x FD/FAVÖK ve 4,6x F/K çarpanlarıyla işlem görüyor.

Yaz sezonu ve bavul segmentindeki pozitif beklentiler… DESA, marka bilinirliği açısından her ne kadar ayakkabıcı, derici olarak tanınsa da şirketin 2022 gelirlerinin %41’i Samsonite bavul ve %32’si çanta ve diğer saraciye ürünleri segmentlerinden elde edildi. (Son 4 yıl ortalaması ise %61 düzeyindedir.) Bu nedenle yaklaşan turizm sezonu şirket açısından önemli bir katalist niteliğinde. Ek olarak, Rusya’da savaş nedeni ile Samsonite mağazaları kapandı ve Rus turistlere satışı gerçekleşen bavul hacminde artış meydana geldi. Şirket, Mart ve Mayıs aylarında Alanya ve Antalya’da toplamda 3 adet mağaza açtığını da bildirdi. İ) Mevcut satış miktarları, ii) talep trendlerine yönelik mağaza açılışlarından ötürü DESA için bavul segmentinin önemli bir hikâye niteliği taşıdığı görüşündeyiz.
Toscana Fabrikası ve artan yurt dışı ayak izi… Şirketin 2022 yılında yurt dışı gelirlerinin toplam gelirlerinin içindeki payı %33 düzeyinde gerçekleşti. Bu oran, 2021, 2020 ve 2019 yıllarında sırasıyla %37, %41 ve %48 seviyelerindeydi. Son yıllarda yurt dışı gelirlerinin toplam pasta içindeki payının gerilediğini gözlemliyoruz ancak Toscana Fabrikası ile trend tersine dönecek düşüncesindeyiz. Şirketi Toscana Fabrikası yatırımına yönelten ana nedenler i) Coğrafi riskleri dağıtmak ii) “Made in Italy” ibaresiyle ihracat hacmini artırmaktır. Şirket, bu yatırımla yurt içi üretiminde oluşabilecek potansiyel riskleri minimize ediyor; üretime Türkiye’de başlayıp İtalya’da tamamlıyor olacak. 2027 yılına kadar ihracat kırılımının %5’lik yıllık bileşik yüzdesel artışla %47’ye ulaşmasını bekliyoruz. DESA’nın, 2023’te yıllık bazda %160 artışla 1,2 milyar TL ihracat geliri elde edeceğini öngörüyoruz.

Trendlere göre hızlıca şekillenen iş modeli… DESA trendlere çabuk uyum sağlayan ve iş modelini kolayca dönüştürebilen bir şirket olarak öne çıkıyor. Yurt içi talepte artış gördüğünde mağaza açan (Rus turistlere yönelik Antalya ve Alanya’da mağaza açması), ihraç pazarlardaki talepte yükseliş gördüğünde ise üretime hız veren bir yapıya sahip. Bu nedenle, DESA’yı hem kur artışlarından olumlu etkilenebilecek hem de yurt içi talepte artış olan dönemlerde mağaza açılışı gibi yöntemlerle trende uyum sağlayabilecek bir şirket olarak görüyoruz.
Lüks moda devlerinin üretim ortağı… DESA’nın 2022’de elde etmiş olduğu 27 milyon USD’lik ihracat gelirinin %70’lik kısmı B2B kanalıyla Prada, MiuMiu ve Chanel gibi markalara yapılan deri ve deri mamulleri tedarikinden elde edildi. Ölçek olarak büyük şirketlerin deri ve deri mamulleri tedarikçisi olmak, DESA’yı küresel ekonomide gerçekleşebilecek olası kötüleşmelere karşı koruyacaktır. Şirket, şüpheli alacak riskini minimize ederken, maliyet artışlarını da fiyatlarına yansıtılabiliyor. Bu nedenle, marjlar da görece az etkileniyor. DESA, deri satışı gerçekleştirdiği büyük ölçekli birçok tekstil şirketinin en büyük tedarikçisi konumunda.

Riskler… i) deri ürünlerine oluşacak beklenmedik talep düşüşü ii) global tedarik zincirindeki bozulmalar ve navlun fiyatlarında oluşabilecek sert yükselişler.

DESA & Samsonite iş ortaklığı… 2022 yıl sonu itibariyle, DESA’nın Samsonite ile ortak yönettiği 16 adet mağaza bulunmaktadır. %40 iştirak olan “Samsonite Seyahat Ürünleri A.Ş.” üzerinden konsolide olan operasyonlar, özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardır. Samsonite Seyahat Ürünleri, 2022’de 91,4 milyon TL net kar elde etmiştir. Şirket, ABD ve Hong Kong borsalarında sırasıyla 14,74 xe 14,85x çarpanları ile işlem gören Global Samsonite çarpanlarının ortalaması alınarak 14.79x F/K ile değerlememize eklenmiştir.

Kaynak: Tacirler Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın