Hisse Fiyatında %38 Yükseliş Bekleniyor!

75

10 Ocak 2023 EconomIcon

Tavsiye: Endeksin Üzerinde Getiri

Hedef fiyat, TL/hisse TRY671.80
Son kapanış, TL/hisse TRY488.20
Yukarı potansiyel %38

Yatırım teması

Tüpraş’ın cazip değerlemesi, ürün marjlarının yüksek seyretmesiyle güçlü 4Ç22 beklentileri, yüksek temettü verimi, dizelde yaşanan arz sıkıntısıyla birlikte güçlü 1Ç23 kar beklentisi ve stratejik dönüşüm planı çerçevesinde atılan somut adımlar gibi faktörler sebebiyle endeksin üzerinde performans göstermesini bekliyoruz.

Güçlü karlılığın en az iki çeyrek daha devam etmesini bekliyoruz. Avrupa’daki doğalgaz krizi, pandemi sonrasında toparlanan talep ve arz sıkıntısı nedeniyle dizel ve jet yakıtı marjları tarihi ortalamalarının çok üzerine çıktı. Aralık 2022 başından itibaren Rusya’dan deniz yoluyla yapılan petrol ihracatına $60/v tavan fiyat uygulanması, Rusya’dan iskontolu petrol arzının devam etmesine neden olabilir. Bu da ağır-hafif ham petrol makasında açılmaya sebep olarak Tüpraş’ın karlılığına olumlu etki edebilir. Şubat 2023’ten itibaren de Rusya’nın petrol ürünü ihracatına yaptırım uygulanmaya başlanması, zaten sıkışık olan dizel arzını daha da azaltabilir. Global ekonomik aktivitedeki yavaşlama ve tarihi yüksek seviyelerinden geri çekilen doğalgaz fiyatları sebebiyle, 2023’te ürün marjlarında bir normalleşme bekliyoruz. Modelimizde, dizelde $38/vl’den $29/vl seviyesine, jet yakıtında $34/v’den $29/v seviyesine düşüş bekliyoruz. Ancak, yaptırımlar nedeniyle bölgedeki arzın azalması, kapasite sorunları ve düşük stok seviyeleri sebebiyle dizel ve jet yakıtı marj tahminlerimizde yukarı yönlü riskler olabilir.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler

Tahminlerimizden güçlü seyreden talep ortamı, doğalgaz tarifesinde bir indirim, Çin’in sıfır-Kovid politikasındaki olası esnemelerle birlikte jet yakıtı talebinde iyileşme hisse performansını olumlu etkileyebilecek faktörler olarak görünüyor.

Değerleme

Hedef hisse fiyatımız %38’lik bir yükseliş potansiyeline işaret ediyor. Tüpraş, 5,1x 2023T F/K ve 3,0x 2023T FD/FAVÖK çarpanlarıyla ile uluslararası benzerlerine yaklaşık %35 ıskontoyla işlem görüyor.

Kaynak: Ak Yatırım

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın