Gram Altından Önemli Seviye!

574

1 Ağustos 2022 EconomIcon

Gram altın haftaya yükselişle başladı. Fiyat bugün 1.025 TL’ye çıkarak 23 Haziran sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Yurt içi serbest piyasada çeyrek altın 1.674 TL’den cumhuriyet altını ise 6.680 TL’den satıcı buluyor.

Altın fiyatları neden yükseliyor?

Yurt içi altın fiyatları ons altın ve dolar kurundaki değişime göre hesaplanıyor. Temmuz ayı içinde Fed’in 100 baz puanlık faiz artışı yapacağı beklentilerinin artmasıyla ons fiyatı 1.680 dolara kadar geriledi. Fakat ayın devamında gelen veriler ekonomide yavaşlama sinyalleri verdi. Fed’in de bu nedenle faiz artırımında daha agresif hareket etmeyeceği beklentisiyle altın düşüşünü durdurdu. Son olarak ABD ekonomisinde ilk çeyrekteki %1,6’lık küçülmenin ardından ikinci çeyrekte de %0,9’luk küçülme olması ve ekonominin resesyona girmesiyle geçen hafta ons alımlarını hızlandırdı. Ons altın bugün 1.775 dolara çıkarak yaklaşık bir ayın zirvesini gördü.

Dolar/TL tarafında geçen hafta içinde 18 seviyesi test edildi ve haftalık bazda kur tarihi yüksek seviyeden kapanış yaptı. Bugün ise fiyat 17,95 yakınında yıl içi zirve seviyelerdeki hareketini sürdürüyor.

Hem onsun yükselmesi hem de doların en yüksek seviyelerdeki seyrini koruması ile gram altın bugün 1.025 TL’ye çıktı. Haziran ayı içinde görülen tepe nokta olan 1.040 TL en yakın direnç olarak görülüyor.

Bu yıl ons altın jeopolitik risklerle tarihi seviyeye yükselse de ikinci çeyrekteki düşüşüyle sene başı kazançlarını sildi. Dolar kuru ise bu yıl %33 yükseldi ve gram altın da dolardaki yükselişle bu yıl %29 primlendi.

Haftanın devamında ABD’den gelecek tarım dışı istihdam rakamları takip edilecek. Sektördeki yavaşlama yılın kalanı için de durgunluk riskini artırabilir. Yurt içinde ise Temmuz ayı enflasyon rakamı açıklanacak, bugün açıklanan ve öncü gösterge olan İstanbul enflasyonu %99,11’e çıkarak 24 yılın zirvesini gördü.

Yazar: Deniz Engin

Kaynak: Investing.com

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın