GESAN, CONSE, ZOREN ve PETKM İçin Önemli Haberler!

59

13 Ocak 2023 EconomIcon

Güne başlarken, şirketlerin sermaye artırımları, iş anlaşmaları, ortaklık yapılarındaki değişimler, öne çıkan projeleri neler? Piyasalar açılmadan okunması gereken şirket haberleri…

#AKBNK – 43 gün vadeli 4,5 milyar TL tutarında bono ihraç edildi.

#AKMGY – 2023 yılı içerisinde alınabilecek ve değerleme gerektirebilecek varlıklar için değerleme hizmeti alınmak üzere Lotus Gayrimenkul’ün değerleme şirketi olarak belirlenmesine karar verildiği açıklandı.

#AKSGY – Şirketin aktif toplamının %2’sini geçmeyen satış ve kiralama işlemleri kapsamında şirket portföyünde yer alan taşınmazlara ilişkin olarak 2022 yılı içerisinde mevcut ve yeni kiracılarla yıllık toplam 2,0 milyon TL tutarında kiralama sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#ASTOR – Şirket paylarının halka arzı kapsamında talepler bugün toplanacak.

#AYGAZ – 3 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında SPK’ya başvuru yapıldığı açıklandı.

#BRISA – 2,5 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#BSOKE – Döner Fırın – 1’in devreye alındığı açıklandı.

#CONSE – 500 milyon TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#DNISI – Şirketin Tire OSB’de kurulu tesislerine ilişkin kurulması planlanan GES yatırımlarının, şirketin işletme sermayesi ve diğer yatırımlarının finansmanı amacıyla kullanacağı kredilerin teminatını oluşturmak üzere, şirketin İzmir Tire’deki Prefabrik Fabrika Binası ve Arsa üzerinde HALKB lehine 1. dereceden 200 milyon TL ipotek tesis edilmesine karar verildiği açıklandı.

#EKGYO – Şirket projelerinden İstanbul Başakşehir Kayabaşı 9. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumunun 25 Ocak’ta yapılacağı açıklandı.

#EMKEL – Türkiye ile birlikte 11 ülkeden Aralık ayında 46,9 milyon TL tutarında sipariş alındığı açıklandı.

#GESAN – Şirketin %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji’nin İspanya’da yerleşik bir firmadan 0,87 milyon dolar bedelinde Transformatör siparişi aldığı açıklandı. Ankara Kahramankazan’da bulunan tesislere Çatı Öztüketim GES yapılması konusunda 0,60 milyon dolarlık anlaşmaya varıldığı açıklandı.

#HALKB – 91 gün vadeli 1,4 milyar TL tutarında bono ihraç edildi.

#IHLAS – İstanbul Avcılar’da Bizimevler 10 projesine dahil olmak üzere, 7.404 m² büyüklüğündeki arsa için Hasılat Paylaşımı Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#INVEO – 20 milyon TL sermayeli Inveo Araç Kiralama Hizmetleri’nin kuruluş işlemlerinin tamamlandığı açıklandı.

#ISMEN – Büyükçekmece’ye şube açılması kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından olumlu karşılandı.

#KCAER – Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği üyeleri arasında, şirketin 2021 yılında 275,4 milyon dolar olan ihracatını 2022 yılında %44 artışla 396,2 milyon dolara yükselterek EDDMİB üyeleri arasında demir çelik sektöründe en fazla ihracat gerçekleştiren firma olduğu açıklandı.

#KARYE – Şirket ile Crenno Bilişim arasında Yazılım Hizmet Sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#KMPUR – Şirket ile yurt içinde bir müşterisi arasında 300 milyon TL tutarında satış bağlantısı yapıldığı açıklandı.

#NUGYO – 2022 yılı içinde, şirket portföyünde yer alan taşınmazlara ilişkin olarak, satışların devam ettiği projelerde ön satışlar dahil toplamda 1,3 milyar tutarında milyar satış, yaklaşık 2,9 milyon TL tutarında kira sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#NTHOL – Muğla Milas’da bulunan arsa ve araziler üzerinde yapılacak Milas Projesi kapsamında 2006’da Ağaoğlu Şirketler Grubu ile sözleşme imzalanması sonrasında, Muğla Çevre ve Ekoloji Politikaları Derneği tarafından Bakanlık aleyhine açılan Turizm Kenti projesine ilişkin nihai ÇED raporunun ve ÇED Olumlu” kararının iptali talepli davada, dava konusu idari işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verildiği ve konuya ilişkin sürecin Ağaoğlu Grubu tarafından takip edildiği açıklandı.

#ORGE – Kocaeli’de ilinde inşası devam etmekte olan Gebze – Darıca Metro Projesi’nin OG&CER Odaları ve Depo ile Gar Arası Çift Tüneller Elektrik İşleri’nin yapımına yönelik olarak, İşveren Eze İnşaat ile 2,7 milyon euro + 23,9 milyon TL tutarında sözleşme imzalanması sonrasında, sözleşme bedelinin 2,7 milyon euro + ve 31,8 milyon TL olarak revize edildiği açıklandı.

#OYYAT – 3,8 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihraç edilmesine karar verildiği açıklandı.

#ORCAY – Ankara Polatlı’daki 1,52 MWp/1,26 MWe kapasiteli GES kurulumu amacıyla ÇED sürecinin başlatıldığı açıklandı.

#PGSUS – Aralık ayında 2019 yılının aynı dönemine göre iç hat yolcu sayısı %37 azalışla 0,85 milyona, yolcu doluluk oranı 6,7 puan azalışla %82,2’ye geriledi. Dış hat yolcu sayısı %23 artışla 1,37 milyona yükselirken, yolcu doluluk oranı 1,7 puan azalışla %84,5’e geriledi. Toplam yolcu sayısı ise %10 azalışla 2,22 milyona ve yolcu doluluk oranı da 4 puan azalışla %83,6’ya geriledi. 2022’de 2019’a göre iç hat yolcu sayısı %32 azalışla 10,9 milyona ve yolcu doluluk oranı 7,1 puan azalışla %85,2’ye geriledi. Dış hat yolcu sayısı %9 artışla 16,04 milyona yükselirken, yolcu doluluk oranı 2,2 puan azalışla %82,6’ya geriledi. Toplam yolcu sayısı ise %12 azalışla 26,94 milyona ve yolcu doluluk oranı da 5,0 puan azalışla %83,6’ya geriledi.

#PETKM – Şirketin 2022 sonunda dolaylı ve doğrudan toplam 913 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği medyada yer aldı.

#PEKGY – Şirketin aktif toplamının %2’sini geçmeyen satış ve kiralama işlemleri kapsamında şirket portföyünde yer alan taşınmazlara ilişkin olarak 2022 yılı içerisinde mevcut ve yeni kiralama işlemlerine toplam 0,73 milyon TL, satış işlemleri ise 62,4 milyon TL olarak açıklandı.

#RHEAG – Şirketin %95,59 oranında pay sahibi olduğu Seta Tıbbi Cihazlar’dan olan 8,6 milyon TL alacak için icra takibi başlatıldığı açıklandı.

#SARKY – 1 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#SMRTG – 2023 yılında cironun 6,5 milyar TL, FAVÖK’ün 1,1 milyar TL, FAVÖK Marjı’nın %16,9, yatırım tutarının 1,5 milyar TL olmasının beklendiği açıklandı.

#TSGYO – Şirketin aktif toplamının %2’sini geçmeyen satış ve kiralama işlemleri kapsamında şirket portföyünde yer alan taşınmazlara ilişkin olarak 2022 yılı içerisinde mevcut ve yeni kiracılarla yıllık toplam 3,2 milyon TL tutarında kiralama sözleşmesi imzalandığı açıklandı.

#TKNSA – 1 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#TTKOM – 3 milyar TL’ye kadar borçlanma aracı ihracı kapsamında yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

#YKBNK – 112 gün vadeli 563,6 milyon TL tutarında bono ihraç edildi.

#ZOREN – Portekiz’de, Hollanda’da kurulu şirketin %100 bağlı ortaklığı Electrip Global’in %100 pay sahipliğinde Electrıp Ptg, Unıpessoal unvanlı şirket kurulduğu açıklandı. Çekya’da Hollanda’da kurulu şirketin %100 bağlı ortaklığı Electrip Global’in %100 pay sahipliğinde Electrip Czech Republic unvanlı şirket kurulduğu açıklandı.

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın