Gelire Endeksli Senet (GES) Nedir?

269

10 Haziran 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Dün USD/TRY kurunda yüksek oynaklık yaşandı. Kur gün içinde 17,50 üzerini görmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığının duyurusuyla önce 16,70’e geriledi, ardından tekrar 17,50 üzerine çıktı. Önceki saat diliminde ise bakanlıktan gelen yeni bir duyuru ile fiyat 17,25’ten 16,90’a geriledi.

Bakanlık ne dedi?

Dün yurt içi piyasaların kapanmasının ardından bakanlıktan gelen duyuruda spekülasyonlarla serbest piyasa ilkelerinin sorgulanmasının hedeflendiğine dikkat çekildi ve enflasyon ile döviz kurunun yükselişine Yeni Ekonomi Modeli ile müdahale edileceği, ortak kurumlarla birlikte hızlı adımlar atılacağı belirtildi.

Kurumlar nasıl kararlar aldı?

Bu açıklamanın ardından hem Hazine hem Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) hem de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan (BDDK) açıklamalar geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 15 Haziran’dan itibaren gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi ihraç edeceğini açıkladı.

SPK, Borsa İstanbul nezdinde “Emtia Pazarı” kurulduğunu, altın sertifikası ihracına ilişkin çalışmalara başlandığını duyurdu. Ayrıca yurt içinde gerçekleştirilen halka arzlarda yurtdışından fon teminini özendirmek ve şirketlerin yurt dışında sermaye piyasası aracı ihracı yoluyla fon temin etmelerini teşvik etmek amacıyla ilgili ihraçlarda SPK tarafından tahsil edilen ücretlerde indirime gidildi.

BDDK, kredi ve kredi kartı harcamalarına sınır getirdi.

TCMB, Türk lirası cinsinden ticari nitelikteki nakdi kredilere uygulanan %10 oranındaki zorunlu karşılıkları %20’ye yükseltti. 8 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak.

GES nedir? (Gelire Endeksli Senet)

GES ile ilgili de Borsa İstanbul’da şu bilgiler yer alıyor: Yurtiçi tasarrufların artırılması, Devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, Hazine tarafından 28 Ocak 2009 tarihinde ilk Gelire Endeksli Senet (GES) ihracı gerçekleştirilmiştir. GES ihraçlarında getiriler, Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Devlet Malzeme Ofisi (DMO), Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KIYEM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenmiştir. Gelire Endeksli Senetler ile getirisi Devlet gelirleriyle ilişkilendirilen bir yatırım aracı yaratılmış olmaktadır. Söz konusu senetlere uygulanacak asgari kupon ödeme garantisi sayesinde yatırımcının gelir payındaki değişimden olumsuz etkilenmesi önlenmiş olmaktadır.

Bu çerçevede, söz konusu senetlerin getirilerine ilişkin ödemelerin hesaplanmasında TPAO, DMO, DHMİ ve KIYEM tarafından bütçeye aktarılan üç aylık ve altı aylık hasılat paylarının toplamı esas alınmaktadır. Gerçekleşen gelir tahsilatının Bütçe’de açıklanan azami tutarların üzerlerinde olması durumunda yatırımcılara söz konusu azami tutar karşılıkları esas alınarak ödeme yapılır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; ”Bakanlığımızca vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk Lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli Devlet içi borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.” ifadeleri yer aldı.

Kurda son durum ne?

Dünkü hareketliliğin ardından USD/TRY bugün 17,0 seviyesinin altını tekrar test etti, fakat son saatte 17,10’dan işlem görüyor. EUR/TRY de 18,0’in altını gördükten sonra 18,15’ten işlem görüyor.

Yazar: Deniz Ergin

Kaynak: Investing.com – CNN Türk