Ford Otosan (FROTO) Teknik-Temel Analizi

591

6 Temmuz 2022 EconomIcon

Uygulamamızı İndirmeyi Unutmayın

Öneri: AL

Hedef: TRY 395.60
Getiri Potansiyeli: 48%

Güçlü operasyonel sonuçların devam etmesini bekliyoruz…

Ford Otosan için hedef pay fiyatımız olan 395.60 TL’yi ve “AL” tavsiyemizi koruyoruz. 30 Haziran 2022 kapanışı baz alınarak Ford Otosan, 2022T 8.8x FD/FAVÖK ve 2022T F/K 8.9x rasyoları ile işlem görmektedir.

Yatırım Hikayesi: Geçen sene Ford Otosan, 1 tonluk orta ticari araç ‘Yeni Nesil Ford Transit Custom’ ailesinin dizel, şarj edilebilir hibrit elektrikli PHEV ve tam elektrikli versiyonlarının Kocaeli Fabrikalarında 2023 yılının ilk yarısından itibaren kademeli olarak üretileceğini açıklamıştı. Ayrıca Şirket, Ford Motor Company ve Volkswagen AG’nin ortaklığı kapsamında Volkswagen AG’nin yeni nesil 1 tonluk ticari araç modelinin de Kocaeli Fabrikalarında üretileceğini belirtmişti. 2022 yılının Mart ayında ise Ford Otosan, Ford Romanya’nın 250.000 araç ve 365.000 motor üretim kapasitesi ile faaliyet gösteren Craiova tesislerinin ve üretim faaliyetlerinin devralınağı açıklanmıştı. Ayrıca Ford Romania SRL, Ford Motor Company ve ilgili Ford Grubu şirketleri ile Courier, Puma ve EcoSport modelleri ile motorlar için Üretim ve Tedarik ile yedek parça Tedarik anlaşmalarının yanı sıra Ford Motor Company ile söz konusu ürünlere ilişkin Teknoloji ve Üretim Lisansı Anlaşmaları da imzalamıştır. Ford Otosan’ın hayata geçirmeyi planladığı bu yatırım planlarının elektrifikasyon süreci kapsamında uzun vadede Şirket payları için olumlu etki yaratacağını düşünmekteyiz. Ford Otosan’ın takdir ettiğimiz ihracata dayalı iş yapısını ve iç pazardaki kâr odaklı stratejisini destekleyecek olan bu yatırım programlarının Şirket üzerinde pozitif etki yaratacağını düşünüyoruz. Fabrika yatırımlarıyla üretim kapasitesinde meydana gelecek artış ile elektrikli araç üretiminin artacak olmasının ilerleyen dönemlerde Şirket’in organik büyümesine katkısının da pozitif olacağını düşünmekteyiz.

FY2022 beklentileri: Ford Otosan, 2022 yılı için toplam satış adeti beklentisini 440- 460bin adet olarak belirlemiştir. Ayrıca Şirket, 2022 yatırım harcaması hedefini 620- 670mn EUR olarak belirlemiştir. Şirket, 2022 yılı için yurtiçi perakende pazarının 800- 850bin adet bandında, yurt içi perakende satışlarının 90-100bin adet seviyesinde gerçekleşmesini beklemektedir. Şirket’in ihracat beklentisi ise 350-360bin adet bandındadır. Toplam üretim tahmini ise 430-440bin adet olarak şekillenmiştir.

Şirket, geride bıraktığımız süreçte oldukça kuvvetli gerçekleşen finansal sonuçları, güçlü operasyonel faaliyetleri, yüksek net karlılık ve korunan karlılık marjları dolayısıyla beğenimizi kazanmaya devam ediyor. Şirket’in, yurtdışında oluşturduğu ihracat yapılanmalarını takdir ediyor ve ürün mixinin olumlu etkileri & cost plus ihracat anlaşmalarının da katkısının hem satış adetlerine hem de karlılık tarafına etkisinin olumlu olacağını düşünüyoruz. Ancak; global çip tedarikinde yaşanan kısıntıları da göz önünde bulundurarak bu durumun Şirket payları üzerinde aşağı yönlü bir risk unsuru olduğunu da belirtiyoruz.

Sonuç olarak; Şirket’in 2022 yılsonunda ihracat tarafından elde ettiği EUR bazlı satış gelirleri sayesinde 116.0 milyar TL net satış geliri, 11.8 milyar TL FAVÖK ve 10.6 milyar TL net kâr elde etmesini bekliyoruz.

Kaynak: Şeker Yatırım

5 ve 20 Gün Hareketli Ortalama
En son 6 gün önce 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi. 5 günlük hareketli ortalama, 20 günlük hareketli ortalamanın altında seyrettiği için satış pozisyonunu koruyor.
Commodity Channel Index (CCI)
CCI, -100 seviyesinin altında ve aşırı satım bölgesinde bulunuyor. En son 5 gün önce yeniden aşırı satım bölgesine girerek düşüşün belki bir süre daha devam edebileceği yönünde işaretler veriyor.
Momentum
Momentum, aşırı satım bölgesinde bulunuyor. En son 5 gün önce yeniden aşırı satım bölgesine girmesi düşüşün bir süre daha devam edebileceği şeklinde değerlendirilebilir.
Relative Strength Index (RSI)
RSI, aşırı alım ya da satım bölgesinde değil. En son 60 gün önce 70 seviyesini aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.
MACD
MACD, hareketli ortalamasının altında olması sebebiyle satış pozisyonunu koruyor. En son 6 gün önce hareketli ortalamasını aşağı yönde keserek olası bir sat sinyali verdi.
Stokastik
Stokastik, +20 seviyesinin altında ve aşırı satım bölgesinde bulunuyor. Hareketli ortalamasını aşağı yönde kesmiş olması, çok kesin olmasa da, kısa vadeli bir düşüş olasılığına işaret ediyor olabilir.

Kaynak: Hal Yatırım

kripto para analiz siteleri, kripto para analizi,  hisse senedi analizleri. hisse senedi teknik analizleri, hisse senedi temel analiz, hisse senedi temel analiz sitesi,  borsa analiz sitesi, borsa analiz siteleri, borsa teknik analiz siteleri. borsa teknik analiz yöntemleri, borsa firma analizleri, borsa şirket analizleri, borsa şirket hisseleri analizi borsa hisse analizleri. borsa hisse analizi, hisse öneri, hisse tavsiye, halka arz, hisse arz, bedelli. bedelsiz, temettü, temettü veren hisseler, temettü hisseleri, kar payı, hedef fiyatlar, şirket haberleri, hekts haber. froto haber, eregl haber, sasa haber, GARAN, THYAO, ISCTR, AKBNK, YKBNK, VAKBN, HALKB, EKGYO, TCELL, TKFEN, SISE.